Aby powstała grupa zakupowa, samorządy zainteresowane wejściem w jej skład muszą podpisać stosowne porozumienia z Metropolią

fot: Krystian Krawczyk

Tzw. rynek mocy to rodzaj pomocy publicznej, która w skrócie polega na tym, że wytwórcy energii otrzymują pieniądze nie tylko za energię dostarczoną, ale też za gotowość jej dostarczenia

fot: Krystian Krawczyk

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) rozpoczęła prace nad stworzeniem grupy zakupowej energii elektrycznej na lata 2020-2021. Metropolia przymierza się również do zakupu gazu w podobnej formule - poinformowali we wtorek przedstawiciele GZM.

Aby powstała grupa zakupowa, samorządy zainteresowane wejściem w jej skład muszą podpisać stosowne porozumienia z Metropolią. Przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak liczy, że we wspólnym przetargu uda się uzyskać korzystne ceny energii.

- Mam nadzieję, że na dobrych zasadach w tym roku będziemy mogli rozstrzygnąć przetarg - powiedział Karolczak podczas wtorkowej sesji zgromadzenia Metropolii nawiązując - jak mówił - do zawirowań na rynku energii oraz przyjęcia ustawy, mającej zagwarantować utrzymanie cen energii na wcześniejszym poziomie.

- Mam nadzieję, że rozporządzenia, które ustalą, w jaki sposób i w jakich cenach prąd będzie sprzedawany, wyjaśnią sprawę i będziemy w stanie również na 2021 r. zabezpieczyć dostawy prądu w dobrych cenach - dodał szef Metropolii.

W ub. roku grupa zakupowa GZM, którą utworzyło 88 podmiotów obsługujących 307 jednostek, chciała kupić energię (w sumie prawie 1 terawatogodzinę) na lata 2019-2020, jednak jesienią przetarg został unieważniony z powodu wysokich cen. Najtańsza oferta przekroczyła budżet o 20 proc. (ok. 65 mln zł) i nie wszyscy członkowie grupy chcieli z niej skorzystać.

Grupa zdecydowała wówczas, aby drugi przetarg dotyczył tylko 2019 r., ponieważ ceny energii wzrosły tak mocno, że jej uczestnicy nie chcieli wiązać się nimi na dłużej. W drugim przetargu średnia cena za jedną megawatogodzinę jeszcze nieznacznie wzrosła (z 331,97 zł/MWh netto do 335,71 zł/MWh netto), jednak w listopadzie 2018 r. wybrano najtańszą ofertę, złożoną przez Tauron Sprzedaż. Grupa zakupowa zakontraktowała prawie pół terawatogodziny energii za ponad 192 mln zł. Grupę utworzyły 73 podmioty skupiające 289 jednostek korzystających z prądu.

Teraz GZM ponownie chciałby wybrać dostawcę energii na dwa lata - 2020-2021. Metropolia zamierza też kupić w podobnej formule gaz. "Będziemy przygotowywać się do grupy zakupowej gazu; również w tym zakresie możemy uzyskać spore oszczędności" - ocenił we wtorek Karolczak. Jego zdaniem ceny gazu mogą w kolejnych okresach rosnąć.

Podczas wtorkowego zgromadzenia GZM samorządowcy zwracali uwagę na znaczące (nawet o dwie trzecie) podwyżki cen energii dla miejskich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, co - jak przewidują - pociągnie za sobą także wzrost opłat za wodę i odprowadzanie ścieków w części gmin. Niektóre samorządy (jak Ruda Śląska) już złożyły lub zapowiedziały złożenie (jak Mysłowice) wniosków do przedsiębiorstwa Wody Polskie o korektę taryf wodociągowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.