815 mln zł rekompensat dla firm z sektorów energochłonnych

1564393732 spust surowka stal wikipedia

fot: Wikipedia

Dane World Steel Association wskazują na stałe obniżanie się produkcji stali surowej w Polsce

fot: Wikipedia

 Do 70 przedsiębiorstw działających w sektorach i podsektorach energochłonnych trafiło ponad 815 mln zł rekompensat przyznanych przez prezesa URE - poinformował w piątek Urząd Regulacji Energetyki. Dodał, że większość wsparcia trafiło do czterech energochłonnych sektorów i podsektorów.

Urząd poinformował, że z wnioskami o rekompensaty za 2020 rok do Prezesa URE wystąpiło 76 firm oraz że w wyniku przeprowadzonej analizy i weryfikacji wniosków Prezes URE przyznał wsparcie 70 z nich na łączną kwotę ponad 815 mln zł.

W komunikacie Urzędu poinformowano, że 36 proc. budżetu rekompensat za 2020 r. otrzymały przedsiębiorstwa działające w przemyśle ciężkim producenci żeliwa i stali oraz stopów żelaza (288,6 mln zł). Kolejne trzy podsektory z największym wsparciem, to te zajmujące się produkcją nawozów i związków azotowych (118,8 mln zł), chemikaliów nieorganicznych podstawowych pozostałych (100,8 mln zł) oraz papieru i tektury (92,6 mln zł).

Te w sumie cztery energochłonne podsektory otrzymały w 2021 roku w sumie ponad 600 mln zł rekompensaty, co stanowi ponad 75 proc. wszystkich środków - czytamy w komunikacie.

Do pozostałych przedsiębiorstw działających w podsektorach m.in. produkcji chemikaliów organicznych podstawowych pozostałych, miedzi, ołowiu, aluminium oraz górnictwa rud żelaza za 2020 r. trafiły rekompensaty w wysokości 213,4 mln zł.

URE wyjaśnił, że rekompensaty przyznawane są w związku z przenoszeniem kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w sektorach energochłonnych. Regulator dodał, że takie rozwiązanie ma również na celu ograniczenie ryzyka przeniesienia produkcji do krajów, w których nie jest prowadzona tak ambitna - jak w UE - polityka klimatyczna.

Urząd przypomniał, że system rekompensat został wprowadzony w 2019 r. i przyznawane są one w drodze decyzji wydawanej przez Prezesa URE, na wniosek podmiotu spełniającego określone w ustawie warunki, a wysokość wsparcia ustalana jest w oparciu o dane przekazywane przez wnioskodawcę. Zaznaczył, że po wydaniu decyzji o przyznaniu rekompensat informacja o uprawnionych podmiotach i kwocie rekompensat przysługujących beneficjentom zostaje przekazana Bankowi Gospodarstwa Krajowego, który dokonuje wypłaty z Funduszu Rekompensat Kosztów Pośrednich. Lista wszystkich podmiotów, którym Prezes URE przyznał rekompensaty za 2019 i 2020 rok dostępna jest w prowadzonym przez UOKiK Systemie Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej.

Zgodnie z informacją URE środki na rekompensaty pochodzą z wpływów z aukcji uprawnień do emisji CO2 (przy czym jest to nie więcej niż 25 proc. wszystkich środków uzyskanych z aukcji). Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z URE, w 2020 roku przygotowało dla przedsiębiorców poradnik z wyjaśnieniami, który ma ułatwić im oszacowanie wysokości ewentualnych rekompensat oraz odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania.

Urząd Regulacji Energetyki przypomniał, że w ubiegłym roku Prezes URE przyznał 340 mln zł rekompensat za rok 2019.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.