64 proc. Polaków uważa, że niezależnie od tego, co zrobią, ich rachunki i tak będą rosnąć

Zdaniem 64 proc. ankietowanych Polaków ich rachunki będą i tak dalej rosnąć, niezależnie od podjętych działań - wynika z badania "To my. Polacy o nieruchomościach - I kwartał 2026". Jednocześnie co trzecia osoba stwierdziła, że nie robi nic, aby zmniejszyć swoje wydatki.

fot: Shutterstock

Mniej boimy się o przyszłość i oszczędzamy

fot: Shutterstock

Zdaniem 64 proc. ankietowanych Polaków ich rachunki będą i tak dalej rosnąć, niezależnie od podjętych działań - wynika z badania "To my. Polacy o nieruchomościach - I kwartał 2026". Jednocześnie co trzecia osoba stwierdziła, że nie robi nic, aby zmniejszyć swoje wydatki.

Badani zostali zapytani o to, na czym oszczędzają, aby zachować pieniądze na opłacenie rachunków mieszkaniowych. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią były wyjścia do restauracji/kawiarni (56 proc.), a następnie - ograniczenie rozrywki (49 proc.) oraz wyjazdów wakacyjnych/weekendowych (45 proc.).

Ankietowani najrzadziej wskazywali, że oszczędzają na zakupach spożywczych i artykułach dla dzieci (20 proc.). Z kolei co trzecia badana osoba nie podejmuje działań, aby zmniejszyć swoje rachunki.

Respondenci zapytani o to jakie działania podejmują, żeby rachunki były niższe, wskazywali na oszczędniejsze korzystanie z energii elektrycznej (28 proc.), zakup bardziej energooszczędnych urządzeń (26 proc.) oraz zmianę nawyków prowadząca do oszczędniejszego korzystania z wody/gazu (23 proc.). Z kolei 7 proc. wskazało na renegocjacje umowy lub zmianę dostawcy prądu, internetu lub TV, a 6 proc. - na skorzystanie z konsultacji z doradcą finansowym.

Jednocześnie 47 proc. badanych stwierdziło, że opłacanie rachunków oznacza stres, a 64 proc. oceniło, że niezależnie od tego, co zrobią, ich rachunki i tak będą rosnąć.

Badanie "To my. Polacy o nieruchomościach - I kwartał 2026" zostało zrealizowane w lutym przez agencję Inquiry na zlecenie Nieruchomosci-online.pl na reprezentatywnej grupie 1019 dorosłych Polaków.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

20. Marsz Autonomii z poparciem dla języka śląskiego

W sobotę, 11 lipca, jubileuszowy Marsz Autonomii przejdzie ulicami Katowic.

Inflacja na koniec roku wyniesie 2,9 procent? Tak przewiduje NBP

Według centralnej ścieżki projekcji, którą w piątek opublikował Narodowy Bank Polski, inflacja na koniec 2026 r. wyniesie 2,9 proc., na koniec 2027 r. 2,7 proc., a na koniec 2028 r. 2,2 proc. Jednocześnie wzrost PKB na koniec br. powinien wynieść 3,7 proc.

Wprowadzenie systemu ETS2 może podbić inflację w Polsce o 2 pkt. proc.

Wprowadzenie systemu ETS2 może podbić inflację w Polsce o 2 pkt. proc. - poinformował w piątek na konferencji dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski. Bez skutków ETS2 inflacja średnioroczna w 2028 r. będzie poniżej 2,5 proc.

Górska adrenalina w Szczyrku. Wielkie otwarcie Salamandra Alpine Coaster

Dynamiczne zakręty, efektowne spirale, ekscytujące zjazdy i przepiękne górskie krajobrazy – to Salamandra Alpine Coaster, najnowocześniejsza kolejka grawitacyjna w Beskidach. Powstała w Szczyrku, a na sobotę, 11 lipca 2026 r., zaplanowano wielkie otwarcie nowej atrakcji.