Kraj: Jednym z głównych źródeł niepokoju Polaków jest inflacja

fot: ARC

Inflacja lekko w górę

fot: ARC

47 proc. Polek i Polaków uważa, że sprawy zmierzają w dobrym kierunku; to wzrost o 12 pkt proc. wobec grudnia ub.r. - wynika z opublikowanego w piątek badania na temat sytuacji gospodarczej w kraju, który przeprowadził Ipsos. Jednym z głównych źródeł niepokoju Polaków jest inflacja - wskazano.

47 proc. Polek i Polaków uważa, że sprawy zmierzają w dobrym kierunku. To wzrost aż o 12 punktów procentowych w stosunku do grudnia. Po raz pierwszy od czterech lat odsetek optymistów przewyższył odsetek osób negatywnie oceniających bieg spraw w Polsce (34 proc.) - podano w opublikowanym w piątek komunikacie z badania oceny sytuacji gospodarczej w Polsce, przeprowadzonego przez Ipsos.

Z badania wynika, że jedynie 29 proc. ankietowanych uważa, że gospodarka osłabła w ciągu ostatniego roku. To o 14 punktów proc. mniej niż w grudniu. Jednocześnie co trzeci badany uważa, że sytuacja gospodarcza się poprawi.

Ipsos wskazał także, że jednym z głównych źródeł niepokoju Polaków jest inflacja.

W styczniu niepokoiła ponad połowę badanych (52 proc.). Odsetek ten był nawet o 4 punkty p. większy niż w grudniu. Na drugim i trzecim miejscu największych zmartwień badanych znalazły się: opieka zdrowotna (36 proc.) oraz korupcja i finansowe lub polityczne skandale (32 proc.) - podano w komunikacie.

Badanie Ipsos pokazało, że w styczniu połowa badanych spodziewała się dalszego spadku inflacji, a 41 proc. prognozowało pozostanie jej na dotychczasowym poziomie.

Utrzymujące się pozytywne nastroje w tym temacie przekładają się na wyraźny spadek liczby badanych, którzy deklarują, że nie zgromadzą oszczędności w najbliższych 12 miesiącach. W ciągu miesiąca odsetek takich odpowiedzi spadł o 10 p.p. do poziomu 48 proc. Jednocześnie 28 proc. deklaruje, że zaoszczędzi pieniądze w tym czasie i jest to najwyższy wynik od początku 2020 r. - wynika z badania Ipsos.

Badanie dotyczące obaw przeprowadzone było łącznie w 29 krajach w dniach 22 grudnia 2023 - 5 stycznia 2024 roku. W Polsce objęto nim 500 osób na reprezentatywnej próbie w wieku od 16 do 74 lat. Z kolei badanie dotyczące nastrojów ekonomicznych Polaków przeprowadzone zostało w ramach sondażu wielotematycznego Omnibus CAPI w dniach 19 - 22 stycznia 2024 roku na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15 i więcej lat.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska coraz bliżej pełnej sieci autostrad. Ile brakuje?

Sieć autostrad w Polsce liczy obecnie 1950 km, a do osiągnięcia docelowej długości brakuje ok. 150 km – wynika z informacji przekazanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W najbliższych latach powstaną kolejne odcinki A2 i A50, a rozbudowane zostaną m.in. A2 i A4.

Trzeci moduł największego doku w tej części Europy zwodowany. Konstrukcja powstaje w Szczecinie

Dziobowy moduł doku dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” został w sobotę zwodowany na Odrze. Operacja zsunięcia i zanurzenia konstrukcji o masie 4 tys. ton trwała kilkanaście godzin. We wrześniu rozpocznie się scalanie trzech części 240-metrowego doku na wodzie.

Prawie 90 mieszkań na osiedlu KTBS przy ul. Kosmicznej już zajętych. W Katowicach powstanie kolejny budynek

Nowe osiedle Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Kosmicznej w Katowicach zaczyna tętnić życiem. Spośród 111 mieszkań blisko 90 przekazano już mieszkańcom, a wielu lokatorów zdążyło się wprowadzić. KTBS przygotowuje jednocześnie następną inwestycję mieszkaniową przy ul. Kossutha.

Koniec spacerów po Kąpielisku Leśnym w Gliwicach. Obiekt zamykany na czas modernizacji

Liczące ponad 80 lat Kąpielisko Leśne w Gliwicach zostanie całkowicie zamknięte do zakończenia gruntownej modernizacji – podał w piątek samorząd. Kąpielisko docelowo, za parę lat, ma stać się atrakcyjną i dostępną przestrzenią rekreacyjną.