3,5 mld euro dla najbiedniejszych obywateli Unii

fot: Maciej Dorosiński

We wtorek Parlament Europejski głosował nad stanowiskiem negocjacyjnym w sprawie propozycji Komisji Europejskiej zawieszenia aukcji 900 mln pozwoleń na emisję CO2 w latach 2013-2015 (tzw. backloading)

fot: Maciej Dorosiński

W Europejskim Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) na lata 2014-2020 znajdzie się 3,5 mld euro. Środki przeznaczone będą m.in. na pomoc materialną i zasiłki. We wtorek (25 lutego) porozumiały się w tej sprawie Parlament Europejski i kraje członkowskie UE.

- Osiągnęliśmy nasze najistotniejsze cele w ponad rocznych negocjacjach z Komisją Europejską i państwami członkowskimi, zwiększyliśmy budżet funduszu z 2,5 do 3,5 miliardów euro (...). Nowy program FEAD jest pierwszą europejską inicjatywą, której celem jest pomoc ludziom doświadczającym biedy i wykluczenia, szczególnie braku jedzenia, bezdomności oraz ubóstwa dzieci, we wszystkich państwach UE - oświadczył odpowiedzialny za prace nad FEAD w PE włoski socjaldemokratyczny europoseł Emer Costello.

Jak podkreślono we wtorkowym komunikacie, pomoc UE dla najbardziej potrzebujących zostaje przedłużona do 2020 roku i pozostanie na poziomie 3,5 miliarda euro, czyli takim samym jak w latach 2007-2013. Początkowo państwa członkowskie proponowały cięcia w wysokości miliarda euro.

Program FEAD obejmie wszystkie państwa członkowskie i zastąpi Program Dystrybucji Żywności, który rozdzielał nadwyżki żywności wyprodukowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Połączono dwa programy: dystrybucji żywności oraz podstawowej pomocy rzeczowej oraz finansowania działań wspomagających integrację społeczną.

Porozumienie dotyczy także poziomu współfinansowania programów pomocowych dla najbiedniejszych, czyli udziału UE w płatnościach w stosunku do udziału państwa członkowskiego. Będzie ono na poziomie 85 proc. kwalifikowanych wydatków publicznych oraz na poziomie 95 proc. w przypadku państw najsilniej dotkniętych kryzysem.

Jak zaznaczono, w 2011 r. prawie 120 mln obywateli UE było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Porozumienie musi teraz być przyjęte przez Radę UE.

Jak informowało pod koniec roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, w ramach FEAD Polska będzie mogła otrzymać ok. 474,5 mln euro na programy, które zapewnią żywność oraz odzież i inne podstawowe artykuły dla osób najbardziej potrzebujących.

W 2011 r. rozmowy w sprawie pomocy dla najuboższych blokowały rządy Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, Szwecji, Holandii i Danii, argumentując, że pomocą socjalną nie powinna zajmować się Bruksela, tylko poszczególne kraje w ramach swoich budżetów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.