200 podmiotów zainteresowanych hubem w miejscu kopalni

1644848849 wieczorek pracownia amc

fot: AMC Andrzej M. Chołdzyński

Do ogłoszonego we wrześniu ub. roku konkursu zgłosiło się 14 pracowni, z których 13 zostało formalnie dopuszczonych do udziału. Zwyciężyła koncepcja warszawskiej pracowni AMC Andrzej M. Chołdzyński

fot: AMC Andrzej M. Chołdzyński

Ponad 200 podmiotów wyraziło zainteresowanie przygotowywanym przez samorząd Katowic Hubem Gamingowo-Technologicznym - poinformował w czwartek prezydent miasta Marcin Krupa.

Przedsięwzięcie, które ma być motorem napędowym rozwoju firm skupionych wokół branży cyfrowej, ma powstać przy historycznym osiedlu Nikiszowiec, dając nowe życie zabytkowym obiektom dawnej kopalni Wieczorek. Miasto nazywa je “Dzielnicą Nowych Technologii - Katowickim Hubem Gamingowo-Technologicznym“.

Pierwsza część prac przy tworzeniu hubu to jeden z kluczowych projektów woj. śląskiego, finansowanych środkami unijnymi z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Prace adaptacyjne i inwestycyjne są dotąd podzielone na sześć etapów. Miasto zamawia obecnie realizację pierwszego z nich, trwa projektowanie drugiego.

Krupa, pytany w czwartkowej rozmowie na antenie Radia Katowice o zainteresowanie hubem ze strony branży ocenił, że “chętnych jest bardzo dużo“.

- To jest ok. 200 podmiotów, które wysyłają zapytania i dopytują się, na jakich zasadach (będzie możliwa współpraca), jakie (będą dostępne) powierzchnie - zasygnalizował.

- Oczywiście jesteśmy na początku drogi. Jeszcze nie została wkopana łopata, jeszcze nie zakończyliśmy procedury przetargowej (na realizację pierwszego etapu). Mamy oferty, jest ich osiem,  trwa ocena i na tej podstawie wyłonimy wykonawcę - wskazał Krupa zastrzegając, że wybór może potrwać kilka miesięcy.

Otwarte pod koniec ub. roku oferty na pierwszy etap opiewają na kwoty od 577,1 mln zł do 829,4 mln zł brutto. Najniższa oferta przekroczyła przewidywany przez samorząd budżet o 177,3 mln zł.

Prezydent Katowic przyznał w czwartek, że ze względu na zaproponowane ceny, brakuje środków na realizację pierwszego etapu. Uspokoił jednocześnie, że ponieważ dotąd zabudżetowano dwa pierwsze etapy, pod kątem zwiększonego kosztu realizacji pierwszego z nich część środków zostanie “zapożyczona“ z drugiego.

- Jak wyłonimy wykonawcę, będziemy już pewni co do realizacji, będziemy mogli rozmawiać o konkretnych datach i o konkretnych firmach, które powinny się przeprowadzić do Hubu Gamingowo-Technologicznego - stwierdził prezydent Katowic.

Nawiązał przy tym do podpisanego w niedzielę, podczas imprezy e-sportowej Intel Extreme Masters w Katowicach, listu intencyjnego z jej organizatorem, firmą ESL Gaming Polska. Porozumienie to zakłada m.in., że ESL będzie pierwszym najemcą Hubu.

Krupa w czwartek zaznaczył, że z tą firmą, która od kilkunastu lat organizuje w Katowicach turniej IEM i silnie rozwija w mieście działalność, również dla zewnętrznych partnerów, miasto “rozpoczynało całą przygodę z e-gamingiem“.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GPW jako infrastrukturalny fundament Metropolii GZM. Rola wody w rozwoju miast i biznesu

W dyskusjach o rozwoju gospodarczym Górnego Śląska i Zagłębia najczęściej mówi się o ulgach podatkowych, uzbrojeniu działek czy sieci dróg. Rzadko jednak zauważa się czynnik krytyczny, bez którego żadna fabryka, strefa ekonomiczna ani osiedle mieszkaniowe po prostu nie mają prawa działać: stały i masowy dostęp do wody. W aglomeracji o tak gęstej zabudowie i specyficznej hydrogeologii, kluczową rolę technologiczną odgrywa Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) S.A. w Katowicach – hurtowy dostawca, od którego zależy ciągłość funkcjonowania lokalnej gospodarki i samorządów.

„OZE-sroze. Węgla nam trzeba”, czyli kabaret posła Matusiaka

Poseł Grzegorz Matusiak znów postanowił o sobie przypomnieć w niekonwencjonalny sposób. W mediach społecznościowych umieścił nieco kabaretowe nagranie, w którym przekonuje, że „OZE-sroze” i „węgla nam trzeba”. Chyba zapomniał o tym za czyich rządów najbardziej spadło wydobycie węgla i zbudowano najwięcej OZE w historii Polski.

Sprawdź, jak nowoczesne technologie pomiarowe wpływają na efektywność przemysłową

Współczesne zakłady produkcyjne działają pod presją utrzymania wysokiej jakości, ograniczania przestojów oraz racjonalnego wykorzystania zasobów. Aby sprostać tym wymaganiom, przedsiębiorstwa coraz częściej inwestują w zaawansowane systemy pomiarowe, które dostarczają dokładnych danych o przebiegu procesów. Dzięki bieżącemu dostępowi do informacji można szybciej podejmować decyzje, skuteczniej reagować na odchylenia parametrów i lepiej kontrolować produkcję.

Na Wall Street przewaga spadków, Dow tuż przy poziomie 52 tys. pkt

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków głównych indeksów, a inwestorzy przenosili się z sektora producentów układów scalonych do spółek cyklicznych w efekcie spadku cen ropy naftowej. Dow Jones w ciągu sesji po raz pierwszy w historii przekroczył na krótko poziom 52.000 punktów.