10,8 mld zł pożyczki z BGK dla PSE na rozbudowę sieci

fot: Krystian Krawczyk

Prezes URE od początku 2023 r. publikuje średnią kwartalną cenę energii elektrycznej

fot: Krystian Krawczyk

BGK pożyczy na preferencyjnych warunkach operatorowi przesyłowemu energii elektrycznej, spółce PSE 10,8 mld zł na budowę nowych linii elektroenergetycznych. Odpowiednią umowę podpisano w poniedziałek w obecności premiera Donalda Tuska.

Jak powiedział Tusk na konferencji prasowej, sieci wymagają gigantycznych inwestycji, które stają się faktem. - Mówimy o morzu pieniędzy, dostępnych dzięki odblokowaniu Krajowego Planu Odbudowy - stwierdził. Podkreślał, że 25-letnia pożyczka ma oprocentowanie 0,5 proc.

Pożyczka będzie pochodzić z powołanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i ministerstwo klimatu we wrześniu 2024 r. Funduszu Wsparcia Energetyki. Z początkowym budżetem 70 mld zł z KPO Fundusz udziela preferencyjnych pożyczek na wsparcie budowy i modernizacji sieci elektroenergetycznych.

Jak poinformował prezes BGK Mirosław Czekaj, jest to szósta umowa w ramach Funduszu Wsparcia Energetyki, a łączna kwota pożyczek przekracza już 50 mld zł.

Mówiąc o pożyczce dla PSE Tusk podkreślił, że “to także jest kluczowa część tego, co nazywamy pakietem anty-blackoutowym. - To będzie cały pakiet decyzji i zmian, które spowodują, że Polska powinna być bezpieczna od tego typu dramatycznych zdarzeń (blackoutów). Ale bez nakładów takich jak te, o których dzisiaj mówimy tutaj, nie było by to możliwe - oświadczył szef rządu.

- Jest oczekiwanie społeczne, żeby zmniejszyć rachunki. Żeby te rachunki mogły być niższe, musimy więcej energii produkować z najtańszych źródeł. A do tych najtańszych źródeł należą odnawiane źródła energii. Właśnie dla nich musimy również przebudować, rozbudować system, by obniżać koszty funkcjonowania tego systemu - zaznaczyła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Prezes PSE Grzegorz Onichimowski podkreślał, że pożyczkę będą spłacać wszyscy i chodzi o to, żeby te pieniądze były wydane racjonalnie. “Żeby służyły przede wszystkim bezpieczeństwu systemu i temu, żeby energia, która płynie do naszych domów, była jak najtańsza“ - powiedział Onichimowski.

Plan Rozwoju Sieci Przesyłowej PSE na lata 2025-2034 zakłada inwestycje na poziomie 64 mld zł, budowę 4,7 tys. km torów nowych linii 400 kV, budowę i modernizację stacji elektroenergetycznych.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne to strategiczna spółka w 100 proc. należąca do Skarbu Państwa. Pełni obowiązki operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej. Zarządza systemem przesyłowym, w skład którego wchodzą m.in. linie przesyłowe o napięciu 400 i 220 kV i ponad 100 stacji najwyższych napięć.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.