Ze wstępnych ustaleń wynika, że dwaj górnicy, którzy stracili życie w kopalni Murcki-Staszic w czwartek, 21 lutego, znaleźli się w tzw. atmosferze niezdatnej do oddychania. Co oznacza ten termin? Wyjaśnia Wyższy Urząd Górniczy:
„Zagrożenia wentylacyjne w podziemnych zakładach górniczych związane są z występowaniem atmosfery niezdatnej do oddychania i zależą głównie od głębokości, na której prowadzone są roboty górnicze, budowy geologicznej górotworu, rodzaju eksploatowanej kopaliny, występujących zagrożeń, stosowanego systemu przewietrzania” - czytamy w publikacji WUG nt. zagrożeń naturalnych w górnictwie.
Zagrożenie to występuje w sytuacji: pojawienia się w wyrobiskach gazów o stężeniach przekraczających wartości dopuszczalne, niedostatecznej ilości tlenu w wyrobisku, wystąpienia możliwości gwałtownego wyrzutu z górotworu gazów pochodzenia naturalnego (metan, dwutlenek węgla), połączonego z wyrzutem rozdrobnionych skał, możliwości wybuchu mieszaniny gazów palnych, pożarów (endogenicznych lub egzogenicznych), niedrożności wyrobisk wskutek np. tąpnięcia lub zawału skał, wypływu wody bądź kurzawki do wyrobisk, awarii maszyn i urządzeń mechanicznych wywołujących ruch powietrza.
Powietrze kopalniane jest mieszaniną powietrza atmosferycznego i gazów wydzielających się do wyrobisk górniczych. Wszystkie dostępne wyrobiska górnicze i pomieszczenia podziemne należy stale przewietrzać tak, aby zawartość tlenu w powietrzu kopalnianym nie była mniejsza niż 19 proc. objętości, a zawartość szkodliwych lub niebezpiecznych gazów nie przekraczała wartości, dokładnie określonych specjalnymi normami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.