„Węglozbyt” powitał górnicze święto zyskiem

Weglozbyt barborka 2009

fot: Kajetan Berezowski

Ponad 130-osobowa załoga „Węglozbytu” obchodziła w czwartek swoją Barbórkę w Katowicach

fot: Kajetan Berezowski

+33 Zobacz galerię

Galeria
(36 zdjęć)

„Górnictwo to etos, to sposób życia, to solidaryzm wspólnoty górniczej, bez której nie sposób byłoby poradzić sobie tam, na dole. Górnicy nie unikają wyzwań, a tym samym zasługują na najwyższy szacunek” - napisał prezydent RP Lech Kaczyński w swym liście do kierownictwa i pracowników Centrali Zbytu Węgla „Węglozbyt”.

Ponad 130-osobowa załoga „Węglozbytu” obchodziła dziś swoją Barbórkę. Minutą ciszy uczczono pamięć górników, którzy polegli we wrześniowej katastrofie w kopalni „Wujek” ruch „Śląsk”.

- Nasza firma nie jest już dziś mocarstwem, tak jak kiedyś. Mimo to, dzięki ogromnemu wysiłkowi załogi zamyka ten rok bardzo dobrym wynikiem. Przy obrotach rzędu 125 mln. zł wypracowaliśmy 11 mln zł zysku – powiedział otwierając akademię Stanisław Łyda, prezes zarządu „Węglozbytu”.

Zaproszona do udziału w uroczystościach Bożena Borys-Szopa, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP odczytała list przesłany przez Lecha Kaczyńskiego na ręce kierownictwa i pracowników spółki.

Bożena Borys-Szopa wraz z prezesem zarządu Centrali Zbytu Węgla „Węglozbyt” Stanisławem Łydą oraz przewodniczącym Rady Nadzorczej CZW „Węglozbyt” Zbigniewem Paprotnym udekorowali najbardziej zasłużonych pracowników wysokimi odznaczeniami państwowymi i resortowymi.
Odznakę Honorową Zasłużony dla Górnictwa RP otrzymali: Izabela Bacik, Małgorzata Bielecka, Katarzyna Gruszka, Stanisław Kandzia, Grzegorz Mazur, Andrzej Ochmann, Mariola Para-Hewig i Eugeniusz Polmański.

Złoty Medal za Długoletnią Służbę przypadł w udziale: Wiesławie Bogdanik, Annie Bombie, Andrzejowi Jaroszkowi, Barbarze Kałmuk, Piotrowi Kimelowi,Ba rbarze Kwaśny, Irenie Ryt-Rakoczy, Jackowi Salomonowi, Teresie Smol, Elżbiecie Wilk, Zenonowi Wilkowi oraz Jolancie Zyg.

„Węglozbyt” jest obecnie firmą okołogórniczą trudniącą się handlem węglem, zaopatrzeniem kopalń w materiały górnicze, a także zagospodarowaniem odpadów. W Ostrowie Wielkopolskim firma posiada największy w Europie skład węgla.

W galerii: Barbórka 2009 w Centrali Zbytu Węgla \"Węglozbyt\" w Katowicach (zdjęcia: Kajetan Berezowski)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.