\"Silesia\": Oferenci mają uzupełnić dokumentację do 12 listopada

Dzisiaj w Kompanii Węglowej otwarto oferty złożone na zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą Ruch II „Silesia” kopalni „Brzeszcze-Silesia”.

Jak powiedział nettg.pl rzecznik prasowy Kompanii Węglowej Zbigniew Madej, podczas jawnej części posiedzenia komisja dokonała otwarcia ofert. Ocena dokumentów odbyła się podczas posiedzenia niejawnego.

Po ocenie złożonej dokumentacji komisja wezwała obu oferentów: Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia sp. z oo oraz firmę Alpha Construction AG do uzupełnienia ofert. Termin określony przez komisję upłynie 12 listopada.

Komisja nie podaje szczegółów, jakiego rodzaju braki wytknięto oferentom i na czym powinno polegać uzupełnienie ofert.

Jak zaznaczył Madej, kierownictwo KW wierzy, że kopalnię uda się sprzedać do końca tego roku. Taki nieformalny okres wyznaczył prezes Kompanii Mirosław Kugiel.

Po uzupełnieniu dokumentów komisja zdecyduje, czy dopuścić obu oferentów do dalszej procedury. Jeśli tak się stanie, obie firmy będą mogły przeprowadzić w kopalni due diligence, potem złożyć wiążącą ofertę kupna, a następnie przystąpić do rokowań - m.in. w sprawie ceny.

- Cena jest jednym z ważnych elementów, ale jest nim również zapewnienie finansowania dalszego rozwoju tej kopalni - zaznaczył Madej.

Jeden z oferentów - Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia (PGS) - to spółka powołana przez pracowników kopalni we wrześniu tego roku. Akces do niej zgłosiło ponad 500 osób, które zgromadziły ok. 70 tys. zł kapitału.

Drugim podmiotem starającym się o kupno \"Silesii\" jest szwajcarska firma Alpha Construction AG. Jak podawała \"Rzeczpospolita\", spółka ta zajmuje się budową, kupnem i sprzedażą nieruchomości i ma do dyspozycji kapitał w wysokości 100 tys. franków.

To już trzecia próba sprzedaży zagrożonej likwidacją, przynoszącej straty kopalni \"Silesia\". Dwie pierwsze zakończyły się fiaskiem.

Według wcześniejszych informacji, \"Silesia\", formalnie będąca częścią kopalni \"Brzeszcze-Silesia\", wydobywa ok. 300-500 ton węgla na dobę. To ponad 20-krotnie mniej od średnich kopalń KW, gdzie dobowe wydobycie sięga 8-9 tys. ton. Miesięcznie przynosi ok. 9-10 mln zł strat. Ewentualnej likwidacji zakładu sprzeciwiają się związki. Argumentują, że po inwestycjach i udostępnieniu nowych pokładów kopalnia może wydobywać dobry jakościowo węgiel i przynosić zyski.

W latach 2007-2008 o kupno \"Silesii\" zabiegała szkocka grupa Gibson, ale nie dopełniła formalności i przetarg unieważniono. Specjalny zespół zarekomendował ponowną próbę sprzedaży kopalni; na zaproszenie odpowiedziała m.in. Enea, która jednak ogłosiła, że z powodu \"wątpliwości natury biznesowej\" nie złoży oferty wiążącej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.