\"Przeróbka\" przygotowuje protesty w obronie wcześniejszych emerytur

Związek zawodowy \"Przeróbka\", skupiający pracowników zakładów mechanicznej przeróbki i wzbogacania węgla, przygotował harmonogram protestów w obronie wcześniejszych emerytur pracowników tej branży.

Kulminacją akcji protestacyjnej może być planowany na 5 stycznia strajk generalny zakładów przeróbczych.

Związkowcy domagają się przede wszystkim utrzymania obecnego wieku emerytalnego dla pracowników przeróbki, wynoszącego 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn. Zgodnie z będącą w trakcie prac w parlamencie ustawą o emeryturach pomostowych, pracownicy przeróbki musieliby pracować 5 lat dłużej.

W piątek związkowcy zamierzają formalnie wejść w spór z pracodawcami, a w poniedziałek pikietować siedzibę Kompanii Węglowej w Katowicach. W tym dniu odbędzie się tam posiedzenie poświęcone bezpieczeństwu pracy w górnictwie.

W ostatnim tygodniu listopada \"Przeróbka\" zakłada przekształcenie zarządu związku w komitet protestacyjno-strajkowy i rozpoczęcie akcji informacyjnej w kopalniach. Liderzy związku będą apelować do pracowników, by nie zapisywali się do pracy na weekend 6-7 grudnia. Natomiast 10 grudnia miałoby odbyć się referendum strajkowe.

Między 15 a 19 grudnia związkowcy zamierzają tak spowolnić tempo pracy zakładów przeróbczych, aby 19 grudnia doprowadzić do całkowitego wstrzymania załadunku i wysyłki węgla. 29 grudnia miałby odbyć się dwugodzinny strajk ostrzegawczy, a 5 stycznia – bezterminowy strajk generalny.

Plan protestów \"Przeróbki\" jest otwarty na współpracę z innymi górniczymi związkami oraz np. z kolejarzami. W miniony wtorek najważniejsze górnicze związki opowiedziały się za strajkiem generalnym w Polsce w obronie m.in. uprawnień emerytalnych i zdrowotnych, ale decyzję o ogłoszeniu ewentualnego strajku pozostawiły krajowym centralom związkowym.

W czerwcu górnicze związki zobowiązały się wspólnych działań w obronie uprawnień emerytalnych przeróbkarzy oraz w obronie przepisów, zgodnie z którymi obiekty i urządzenia do przeróbki węgla są uznawane za część zakładu górniczego. Ma to znaczenie przy określaniu uprawnień ich pracowników.

Obecnie prawo do wcześniejszego odejścia na emeryturę przysługuje ok. 1 mln osób. Od 1 stycznia 2009 r. ma to być ok. 250 tys. osób. \"Pomostówki\" mają przysługiwać osobom spełniającym łącznie kilka warunków. Przede wszystkim muszą one rozwiązać stosunek pracy i być urodzone po 31 grudnia 1948 r. Przed 1 stycznia 1999 r. musiały co najmniej przez 15 lat wykonywać prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Kolejny warunek wymaga, aby przechodzący na emeryturę pomostową skończył 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni). Poza pewnymi wyjątkami konieczny będzie też odpowiedni staż ubezpieczeniowy - 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn.

6 listopada ustawa została przyjęta przez Sejm, teraz trafiła do Senatu. Jeżeli senatorowie przyjmą jakieś poprawki, ustawa zostanie skierowana do głosowania w Sejmie. Jeżeli poprawek nie będzie, trafi do podpisu prezydenta.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.