\"Kobiety kopalni\" w górniczym skansenie

Plakat kobietywkopalni p

fot: Arkadiusz Gola

Przejmujące fotogramy obejrzeć można w nowej zabrzańskiej galerii poprzemysłowej

fot: Arkadiusz Gola

+3 Zobacz galerię

Wernisaż wystawy zdjęć śląskiego fotoreportera Arkadiusza Goli \"Kobiety kopalni\", którą polecaliśmy w nettg.pl przed dwoma tygodniami, zainaugurował w piątek działalność galerii sztuki Zmiękczalnia\" na terenie skansenu górniczego \"Królowa Luiza\" w Zabrzu.

Czytaj więcej:
Zwiastun wystawy \"Kobiety kopalni\"

Galeria mieści się w niewielkim, piętrowym wolnostojącym budynku dawnej zmiękczalni wody. Obiekt powstał w 1916 r. i służył do zmiękczania wody używanej do produkcji pary dla maszyny wyciągowej obsługującej kopalniany szyb. Działająca do dziś maszyna parowa jest chlubą zabrzańskiego skansenu.

Instalacja zmiękczająca wodę w obecnej galerii działała do lat 70. XX wieku. Potem przez trzy dziesięciolecia budynek stał pusty. Szansą na przywrócenie go do życia stał się realizowany w Zabrzu projekt utworzenia Europejskiego Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej.

Ośrodek, który dzięki unijnej dotacji w wysokości prawie 41,5 mln zł powstaje w Zabrzu, będzie instytucją obejmująca kilka unikatowych na skalę europejską zabytków przemysłowych: Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego \"Guido\", Skansen Górniczy \"Królowa Luiza\", Muzeum Górnictwa Węglowego, a także Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną.

Realizacja całego projektu - wartego 69 mln zł - ma zostać zakończony w 2011 r. Wówczas - prócz obu poziomów popularnej już dziś kopalni \"Guido\" - rozpocząć ma działalność największa atrakcja Ośrodka - podziemna turystyczna trasa obejmująca m.in. liczący ok. 2 km fragment (dawniej ciągnącej się na odległość 14 km, z Zabrza do Chorzowa) Sztolni Dziedzicznej.

Trasa zaczynać się będzie w \"Królowej Luizie\". Turyści czekający na zejście pod ziemię będą mogli m.in. odwiedzić wystawy w Zmiękczalni. Na razie, od soboty - zwiedzając naziemną część skansenu - będzie można oglądać tam wystawę portretów kobiet pracujących w kopalniach węgla kamiennego na terenie Górnego Śląska, autorstwa Arkadiusza Goli. Jak uznał cytowany w katalogu wystawy autor, \"wkrótce nastąpi czas, że w przemyśle ciężkim na stanowiskach pracy fizycznej kobiety nie będą pracowały w ogóle. Podobnie jak to miało miejsce kilkadziesiąt lat temu z kobietami pracującymi w kopalni pod ziemią\".

Cykl portretów kobiet Gola wykonał w latach 2007-2009 dokumentując przy okazji wnętrza dawnej kopalni \"Polska-Wirek\" (obecnie \"Halemba-Wirek\"), a także obecnych kopalń: \"Bielszowice\", \"Sośnica-Makoszowy\", \"Mysłowice-Wesoła\", \"Murcki\", \"Wieczorek\", \"Wujek\" (z ruchem \"Śląsk\"), \"Staszic\", \"Bolesław Śmiały\" i \"Pokój\".

Zgodnie z założeniami pracowników Muzeum Górnictwa Węglowego, które będzie opiekowało się artystycznymi przedsięwzięciami Zmiękczalni, prezentowane będą w niej m.in. wystawy mające związek z dawnym industrialnym charakterem tego miejsca. Nastrój ten ma podkreślać zrewitalizowane wnętrze galerii, utrzymane w jasnych kolorach poprzecinanych ciemnymi liniami stalowych elementów konstrukcji budynku, a także schodów i ich balustrady. Podobnie Zmiękczalnia wygląda z zewnątrz - ciepłe beżowe ściany kontrastują z ciemnymi kolorami stalowych belek i stolarki okiennej.

W galerii: Zdjęcia z wystawy \"Kobiety kopalni\" Arkadiusz Goli w galerii \"Zmiękczalnia\" w skansenie \"Królowa Luiza\" w Zabrzu

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.