„Dwieście lat” dla Vattenfalla

Gajos i torbjorn wahlborg kaj

fot: Kajetan Berezowski

Stanisław Gajos (z lewej) składa życzenia Torbjornowi Wahlborgowi

fot: Kajetan Berezowski

Szwedzki koncern energetyczny będzie dbał o wysokie standardy ochrony środowiska lecz z węgla nie zrezygnuje.

Swoje setne urodziny świętował w piątek Vattenfall. Polskiemu odbiorcy firma znana jest zwłaszcza na Śląsku. Działu tu od 1992 r. O jubileuszu pamiętali zwłaszcza samorządowcy, którzy tłumnie przybyli do katowickiego Ronda Sztuki, by złożyć życzenia dostojnemu jubilatowi reprezentowanemu przez Torbjorna Wahlborga.

- Przed nami jeszcze spory wyzwań. Musimy maksymalnie zwiększać wydajność użytkowania paliw kopalnych, takich jak węgiel, oraz radykalnie zmniejszać emisję dwutlenku węgla poprzez rozwój nowych technologii – mówił Wahlborg przypominając, że szwedzki koncern to nie tylko dostawca energii, ale także organizacja wspierająca zrównoważony rozwój społeczeństwa.

- Energia i klimat to sprawy o wielkim znaczeniu dla każdego z nas. Jako czołowe europejskie przedsiębiorstwo w branży energetycznej musimy dbać o wysokie standardy ochrony środowiska – dodał szef Vattenfall Poland.

Przybyli goście zgotowali przedstawicielom zarządu spółki owację na stojąco, a popularny zespół Carrantuhill, grający muzykę celtycką, odśpiewał „dwieście lat”
Co ciekawe, jeszcze niespełna dwadzieścia lat temu szwedzki koncern działał jedynie na własnym podwórku będąc dostawcą prądu głównie dla przemysłu. Z początkiem 90. - po wydaniu dyrektyw UE w sprawie otwartego handlu na rynkach energii elektrycznej - Vattenfall zyskał nowe możliwości w sferze działalności międzynarodowej rozpoczynając inwestycje energetyczne w Finlandii, Niemczech i wreszcie w Polsce.

W 1999 r. Vattenfall został inwestorem strategicznym Elektrociepłowni Warszawskich. Umowę prywatyzacyjną o zakupie 55 proc. akcji podpisano 27 stycznia 2000 roku. Była to jedna z pierwszych prywatyzacji w polskim sektorze energetycznym. Rok później koncern nabył pakiet 33 procent akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego, rozpoczynając pierwszą w Polsce prywatyzację spółki dystrybucyjnej. Do Vattenfall należy obecnie 75 procent akcji GZE (Vattenfall Distribution Poland - Operator Systemu Dystrybucyjnego).

Przed czterema laty Szwedzi stali się ważnymi uczestnikami duńskiego rynku przez przejecie około 24 procent całkowitej zdolności produkcyjnej duńskich firm Elsam i Energi E2.

- Doceniamy takiego partnera. Jesteśmy jednocześnie dostawcami surowca do produkcji energii i jej konsumentem. Kupujemy efektywniej i uczymy się być aktywnym uczestnikiem rynku energii – powiedział portalowi nettg.pl obecny na uroczystości Stanisław Gajos, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego.

Warto wspomnieć, że KHW jest uczestnikiem Akademii Liderów Vattenfall. Jest to pionierski projekt rozwojowy realizowany od trzech lat przy współpracy ekspertów z branży energetycznej. W trakcie organizowanych seminariów przedstawiciele firm i instytucji zyskują wiedzę na temat zarządzania ryzykiem w realiach otwartego rynku energii, zasad jej zakupu, a także ochrony środowiska.


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.