Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

29.00 PLN (+2.11%)

KGHM Polska Miedź S.A.

294.60 PLN (-3.04%)

ORLEN S.A.

138.00 PLN (+3.29%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.57 PLN (-0.80%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.27 PLN (-2.26%)

Enea S.A.

21.44 PLN (-4.63%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.45 PLN (+0.79%)

Złoto

4 541.99 USD (+0.20%)

Srebro

73.16 USD (-0.10%)

Ropa naftowa

113.20 USD (-0.55%)

Gaz ziemny

2.84 USD (-0.25%)

Miedź

5.89 USD (+0.51%)

Węgiel kamienny

113.75 USD (+1.61%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

29.00 PLN (+2.11%)

KGHM Polska Miedź S.A.

294.60 PLN (-3.04%)

ORLEN S.A.

138.00 PLN (+3.29%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.57 PLN (-0.80%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.27 PLN (-2.26%)

Enea S.A.

21.44 PLN (-4.63%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.45 PLN (+0.79%)

Złoto

4 541.99 USD (+0.20%)

Srebro

73.16 USD (-0.10%)

Ropa naftowa

113.20 USD (-0.55%)

Gaz ziemny

2.84 USD (-0.25%)

Miedź

5.89 USD (+0.51%)

Węgiel kamienny

113.75 USD (+1.61%)

Drony także mogą być celem hakerów

fot: Jarosław Galusek/ARC

Dron to tak naprawdę latający komputer, w związku z tym może być zhakowany

fot: Jarosław Galusek/ARC

Dron to nic innego jak latający komputer; także nad nim można stracić kontrolę, jeśli zaatakuje go haker - ostrzegają eksperci. W ich ocenie rosnąca popularność bezzałogowców może wkrótce skutkować coraz większym zainteresowaniem cyberprzestępców.

- Dron to tak naprawdę latający komputer, w związku z tym może być zhakowany. Czy to za pomocą sieci WiFi, czy poprzez zakłócenie sygnału GPS - wskazał Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET, która specjalizuje się w ochronie antywirusowej.

Popularność dronów rośnie z roku na rok. Coraz częściej korzystają z nich prywatne przedsiębiorstwa, wojsko, czy pasjonaci podniebnej fotografii. Są wykorzystywane w monitorowaniu granic, z bezzałogowych maszyn korzystają też np. straże miejskie, które badają źródła zanieczyszczeń powietrza.

Amerykański haker Samy Kamkar już kilka lat temu udowodnił, że wykorzystując luki w zabezpieczeniu sieci bezprzewodowej, łatwo można włamać się do oprogramowania drona i przejąć nad nim kontrolę. Kamkar stworzył oprogramowanie SkyJack, które pozwala na przejęcie kontroli nad bezzałogowcem.

- W podobny sposób działa "hakujący dron", zaprezentowany podczas konferencji hakerskiej Defcon w 2015 roku. Wówczas zapowiedziano wprowadzenie do sprzedaży drona, który umożliwiał przejęcie dostępu do nieprawidłowo zabezpieczonej sieci Wi-Fi. Warto zaznaczyć, że ten bezzałogowiec powstał po to, by specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem byli w stanie diagnozować luki w systemach i aby uświadomić użytkownikom zagrożenia związane z niepoprawnymi konfiguracjami ich sieci Wi-Fi- wyjaśnił Sadkowski.

Eksperci zaznaczają, że drony mogą być hakowane nie tylko za pomocą sieci Wi-Fi, ale również poprzez zakłócanie ich sygnału GPS. Przejęcie kontroli nad bezzałogowcami może się wiązać z wieloma negatywnymi skutkami. Wystarczy wyobrazić sobie sytuacje, w której zhakowany dron militarny przeprowadza atak w miejscu, w którym nie powinien - mówią specjaliści.

- Producenci komercyjnych dronów powinni wziąć pod uwagę możliwość przeprowadzenia ataku na bezzałogowce. Dużym wyzwaniem dla nich będzie nieustająca praca nad eliminacją luk we współpracy z ekspertami ds. bezpieczeństwa. Wszystkie drony powinny zostać wyposażone w mechanizmy uwierzytelniania, zapobiegające możliwościom przejęcia przez niepowołane osoby - podsumował Sadkowski.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ZUS alarmuje: Chorujemy coraz więcej i dłużej

Na zwolnieniach lekarskich spędziliśmy w 2025 r. aż 290,5 mln dni. To o pół miliona dni więcej niż rok wcześniej i aż o 8 mln dni więcej niż w 2021 roku. Statystycznie co drugi ubezpieczony Polak otrzymał zwolnienie lekarskie, a średnia długość zwolnienia wyniosła 11 dni. Jak wynika z raportu ZUS pogarsza się stan naszego zdrowia psychicznego. 

Nowa wystawa w Carbonarium. Będzie makieta prezentująca miasto pod powierzchnią ziemi

Funkcjonujące w ramach Łaźni Moszczenica Carbonarium wzbogaci się o nową wystawę stałą. Jednym z ciekawszych jej elementów będą autentyczne szafki górnicze z kopalni Jas-Mos.

Startuje program „ORLEN na straży". Aż 20 mln zł dla strażaków w całym kraju

Ruszył nabór do 25., jubileuszowej edycji programu „ORLEN na straży". Fundacja ORLEN przeznaczy 20 mln zł na wsparcie jednostek straży pożarnej w całej Polsce. To jeden z największych i najdłużej kontynuowanych programów wspierających strażaków, który realnie wzmacnia gotowość służb ratowniczych oraz system bezpieczeństwa kraju.

W ostatni weekend czerpaliśmy nawet do 78 proc. energii z OZE

W długi majowy weekend udział OZE w pokryciu krajowego zapotrzebowania na energię sięgnął chwilowo nawet 78 proc., a w piątek padł rekord ujemnej ceny energii - wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). We wszystkie trzy dni operator nakazywał ograniczenie produkcji z fotowoltaiki.