Mateusz Morawiecki: W warunkach obecnego kryzysu cele Europejskiego Zielonego Ładu są zbyt radykalne

fot: Maciej Dorosiński

Premier podkreślił, że rząd rozumie potrzebę redukcji emisji gazów cieplarnianych i wskazał, że to, o co ciągle zabiegamy w sprawie zielonej transformacji, to uczynienie jej sprawiedliwą, a przez to też bardziej realną

fot: Maciej Dorosiński

- Jestem zdania, że w warunkach obecnego kryzysu cele przyjęte przez Parlament Europejski w ramach Europejskiego Zielonego Ładu są zbyt radykalne, zbyt optymistyczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu w opublikowanym w niedzielę kolejnym odcinku swojego podcastu mówił o kwestii Europejskiego Zielonego Ładu i transformacji energetycznej i wskazał, że jest to jeden z tematów, który w ostatnim czasie rozpala spory. Premier odniósł się m.in. do jednej z ostatnich propozycji polityki klimatycznej Parlamentu Europejskiego, a mianowicie zakazu rejestracji nowych osobowych i dostawczych samochodów spalinowych.

Morawiecki podkreślił, że choć samochody zeroemisyjne to z pewnością przyszłość transportu, jego zdaniem w warunkach obecnego kryzysu cele przyjęte przez Parlament Europejski są zbyt radykalne, zbyt optymistyczne. - Niektórzy by powiedzieli, że narażają gospodarkę, miejsca pracy i wielu obywateli Unii Europejskiej na komunikacyjne wykluczenie - dodał.

- Jeśli wziąć pod uwagę (...) regulacje zakazujące rejestracji samochodów spalinowych zawierające wyłączenia dla producentów aut luksusowych, to trudno oprzeć się wrażeniu, że rozwiązania przegłosowane przez europarlamentarzystów uwzględniają głównie interesy tych 10 najbogatszych, czyli m.in. ich właśnie - powiedział premier. Jego zdaniem robią to kosztem mniej majętnej połowy społeczeństwa i biedniejszych krajów unijnej dwudziestki siódemki, bo choć co do zasady regulacje dotyczą w tym samym stopniu każdego kraju członkowskiego, to w krajach Europy Środkowo-Wschodniej ich wpływ na społeczeństwo dodatkowo potęgują różnice w rozwoju gospodarczym i technologicznym oraz poziomie bogactwa między nowymi i starymi krajami Unii. Polska jest tego bardzo jaskrawym przykładem, jeśli chodzi o ekologię - podkreślił.

Zdaniem premiera Morawieckiego ransformacja energetyczna nie może być wprowadzana w imię ideologii ani ograniczać wolności wyboru stylu życia, jak pomysły twórców raportu dla organizacji C-40 Cities. Paradoksalne jest, że te pomysły wypływają u nas od opozycji. Szef rządu stwierdził, że regulacje związane z ochroną środowiska powinny być efektem zgody większości społeczeństwa i dodał, że chodzi tak samo o cele klimatyczne, jak i o sposoby i tempo dochodzenia do tych celów.

- Dlatego transformacja energetyczna w wydaniu Prawa i Sprawiedliwości zaczyna się od stworzenia możliwości i zapewnienia pieniędzy - powiedział Morawiecki i dodał, że od lat systematycznie zwiększamy nakłady na to, by Polacy oddychali czystym powietrzem, żebyśmy jako społeczeństwo odciskali jak najmniejsze piętno na środowisku naturalnym.

Premier podkreślił, że rząd rozumie potrzebę redukcji emisji gazów cieplarnianych i wskazał, że to, o co ciągle zabiegamy w sprawie zielonej transformacji, to uczynienie jej sprawiedliwą, a przez to też bardziej realną.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.