Zgromadzenie Metropolii przyjęło uchwałę ws. finansowania komunikacji w 2025 r.

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjęło we wtorek uchwałę ws. określenia ostatecznej wysokości części zmiennej składki gmin członkowskich za 2025 r. Część ta, z której finansowana jest głównie komunikacja miejska, wyniosła łącznie 1,131 mld zł.

fot: GZM

Komunikacja to problem nr w GZM

fot: GZM

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjęło we wtorek uchwałę ws. określenia ostatecznej wysokości części zmiennej składki gmin członkowskich za 2025 r. Część ta, z której finansowana jest głównie komunikacja miejska, wyniosła łącznie 1,131 mld zł.

GZM, która - na mocy specjalnej ustawy - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, organizuje w ich imieniu komunikację miejską poprzez ZTM, jej jednostkę budżetową. Koordynowana przez ZTM komunikacja nosi nazwę Transport GZM.

Organizacja transportu publicznego to zadanie własne miast i gmin, w obrębie GZM przekazane przez samorządy członkowskie zrzeszającej je Metropolii. Utrzymywane jest w głównym stopniu z części zmiennej składki, opłacanej co roku przez gminy, oraz z biletów.

Część połączeń - metrolinie - GZM finansuje samodzielnie, bez udziału gmin członkowskich. Pozostałe finansowane są z części składki zmiennej. Niewielka część finansowania odbywa się z Funduszu Odporności GZM.

Wtorkowa uchwała określiła ostateczną wysokość części zmiennej składki gmin członkowskich za 2025 r. na 1,131 mld zł. W przypadku Katowic część składki wyniesie 262,1 mln zł, Sosnowca 116,2 mln zł, Dąbrowy Górniczej 88,5 mln zł, Zabrza 81,1 mln zł, Bytomia 78,9 mln zł, Gliwic 58,7 mln zł, Tychów 58,6 mln zł, Chorzowa 56,2 mln zł, a Rudy Śląskiej 55,2 mln zł.

Na obsługę przystanków w zainteresowanych gminach przeznaczono ok. 1,7 mln zł ze składki. Gliwice, które jako jedyny samorząd GZM finansują w ramach ZTM niepełnosprawnym dzieciom i niepełnosprawnej młodzieży bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu, płacą dodatkowo ok. 0,5 mln zł.

Przed przyjęciem wtorkowej uchwały zgromadzenie GZM zmieniło budżet na 2026 r. i wieloletnią prognozę Metropolii. Wynikało to m.in. ze zwiększenia planowanych dochodów bieżących w celu rozliczenia dotacji dla GZM z wykonywania przewozów na rzecz zewnętrznych samorządów oraz zabezpieczenia środków na zwroty dla gmin z tytułu rozliczenia składek za 2025 r.

Uchwała z listopada ub. roku z wyliczeniem części zmiennej składki członków GZM na 2026 r. zakłada jej łączną wysokość 1,274 mld zł; z tego składka dla Katowic wyniesie 300,9 mln zł, Sosnowca 130,8 mln zł, Dąbrowy Górniczej 99,4 mln zł, Zabrza 92,4 mln zł, Bytomia 86,6 mln zł, Gliwic 69,4 mln zł, Tychów 63,7 mln zł, Chorzowa 61,9 mln zł czy Rudy Śląskiej 60,5 mln zł.

Gliwice zapewnią bezpłatny transport niepełnosprawnym dzieciom i niepełnosprawnej młodzieży za 1,94 mln zł.

W uchwalonym w grudniu ub. roku budżecie GZM na 2026 r. przewidziano części zmienne składek rocznych gmin członkowskich w łącznej wysokości 1,272 mld zł, a także m.in. 299 mln zł wpływów z usług, przede wszystkim sprzedaży biletów komunikacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.

TAURON przedstawił rozwiązania, które zrewolucjonizują sposób funkcjonowania Klientów na rynku energii

TAURON ogłasza nowe, przełomowe rozwiązania dla klientów indywidualnych i użytkowników elektromobilności. Podczas konferencji z okazji Dnia Nowej Energii w TAURON Parku Śląskim spółka zaprezentowała ofertę z energią tańszą w weekendy nawet o 90 proc. oraz pokazała taryfy dynamiczne z gwarancją ceny i abonament na ładowanie samochodów elektrycznych w eTAURON. To kolejny krok Grupy w kierunku budowy nowoczesnego, elastycznego rynku energii, opartego na cyfrowej obsłudze i większej kontroli klientów nad kosztami zużycia.

Samorządowcy GZM apelują do Nawrockiego o podpisanie ustawy

Przedstawiciele samorządów tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, a wraz z nimi środowiska akademickiego i gospodarczego wystosowali wspólny apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karola Nawrockiego o podpisanie ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. Jej przepisy zawierają również nowelizację ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, która rozszerza kompetencje GZM i dostosowuje je do wyzwań stojących przed regionem.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.