Za nami XIX mistrzostwa Polski górników w narciarstwie biegowym

1580220237 kubalonka m kaczorek11

fot: Michał Kaczorek

Pamiątkowe zdjęcia uczestników XIX mistrzostw polski górników w narciarstwie biegowym

fot: Michał Kaczorek

+9 Zobacz galerię

Galeria
(12 zdjęć)

W niedzielę, 26 stycznia, poznaliśmy najlepszych biegaczy narciarskich w polskim górnictwie. Rywalizacja w ramach XIX mistrzostw Polski odbyła się na trasach Kubalonki w Beskidzie Śląskim, w czasie 45. biegu narciarskiego „O Istebniański Bruclik”.

Panie oraz seniorzy rywalizowali na dystansie 5 km, a mężczyźni w wieku od 20 do 59 lat mieli do pokonania trzy razy dłuższą trasę. Wśród kobiet bezkonkurencyjna w kategorii open okazała się Karolina Stensen z ruchu Rydułtowy kopalni ROW.

W gronie mężczyzn w poszczególnych kategoriach triumfowali: Radosław Koszyk z ruchu Marcel kopalni ROW (kategoria wiekowa 20-29), Robert Skupień z ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka (30-39), Marek Adamczyk z ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka (40-49), Edward Koprowski z kopalni Mysłowice-Wesoła (50-59) oraz Piotr Porębski z Górniczego Przedsiębiorstwa Inwestycyjnego w Rybniku (60-69). Natomiast w kategorii seniorów (powyżej 70 roku życia) bezkonkurencyjny był Jan Gorzałka - emerytowany górnik z kopalni Jastrzębie.

Medale, puchary, i nagrody rzeczowe wręczali zwycięzcom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed i wiceprezes Górniczego Przedsiębiorstwa Inwestycyjnego w Rybniku Wiesław Grzybowski.

Mistrzostwa odbyły się dzięki sposorom pośród, których znaleźli się Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa, Górnicze Przedsiębiorstwo Inwestycyjne, Grupa Famur, Nadwiślańska Agencja Turystyczna, Związek Zawodowy Górników w Polsce.

W gronie patronów medialnych wydarzenia znalazły się redakcje portalu netTG.pl i Trybuny Górniczej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wielkie muzyczne święto w Parku Murckowskim. Zagrają Armia i Zenek Grabowski

Już 13 czerwca 2026 r. odbędzie się XV Muszlownik Murcki Festiwal - wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny dzielnicy.

Milionowe inwestycje w zabytkowej kopalni

Jedne z największych atrakcji turystycznych naszego regionu będą zrewitalizowane. Inwestycje czekają Zabytkową Kopalnię Guido oraz Strefę Carnall. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu otrzymało na zaplanowane tam prace unijne dofinansowanie.

Rozruch Maszyn Industriady 2026 - 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson

To będzie artystyczna podróż między tradycją a technologią - 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson w Katowicach odbędzie się Rozruch Maszyn Industriady 2026. W programie wyjątkowe spektakle, nowoczesne multimedia i teatr uliczny. - Wydarzenie będzie efektownym prologiem przed weekendową Industriadą, organizowaną w 48 obiektach na terenie województwa śląskiego – podkreślają w Instytucie im. Wojciecha Korfantego, który organizuje festiwal.

W kopalni będzie akcja poszukiwawcza kombajnu ścianowego

W zabrzańskiej kopalni szykuje się sensacja! Już w poniedziałek 15 czerwca w podziemiach kopalni Guido zaplanowano akcję poszukiwawczo-rekonesansową. Jej celem będzie potwierdzenie, czy pozostawiono tam element prototypowego kombajnu ścianowego KDS-1 w wyrobiskach dawnej Kopalni Doświadczalnej Węgla Kamiennego M-300.