Wypadki: wnioski ekspertów po marcowym wstrząsie w Rudnej

fot: WUG

Wyrobisko w obszarze ok. 400 m x 150 m energia wstrząsu przemieniła w rumowisko...

fot: WUG

W połowie lipca przedstawiciele KGHM Polska Miedź otrzymają wnioski dwóch komisji eksperckich oraz orzeczenie dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu na temat wstrząsu i wypadku zbiorowego z 19 marca - poinformowała portal górniczy nettg.pl rzeczniczka prasowa prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Jolanta Talarczyk.

Kończy właśnie pracę 10. osobowa komisja, powołana 25 marca przez prezesa WUG, dla zbadania przyczyn i okoliczności tego zdarzenia.

- Na dzisiejszym (21 czerwca) posiedzeniu formułowano wnioski i sugestie dla przedsiębiorcy dotyczące profilaktyki oraz dalszego prowadzenia eksploatacji w polu G-3/5. Warunkami wydobycia w rejonie nietypowego i bardzo silnego wstrząsu w ZG Rudna zajmowano się także podczas majowego posiedzenia Komisji do spraw Zagrożeń Naturalnych w Podziemnych Zakładach Górniczych Wydobywających Rudy Miedzi - wyjaśnia rzeczniczka.

- Zaprosimy przedstawicieli KGHM na spotkanie, aby nie było żadnych niejasności w zakresie interpretacji sugestii i wniosków opracowanych przez obie komisje oraz realizacji orzeczenia dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego, który ocenia również akcję ratowniczą. Sprawozdanie z prac naszej komisji będzie gotowe w przyszłym tygodniu - wyjaśnia wiceprezes WUG Mirosław Koziura, przewodniczący Komisji powołanej przez prezesa WUG dla zbadania przyczyn i okoliczności wstrząsu i wypadku zbiorowego z 19 marca.

Profesorowie Józef Dubiński, Andrzej Zarychta i Zdzisław Klęczek podczas dzisiejszych obrad wnieśli uściślenia redakcyjne do wniosków zgłaszanych już na poprzednim posiedzeniu komisji. Wskazano na nietypowy charakter wstrząsu, którego skutkiem było 18 lekkich wypadków. Ze względu na jego duży zasięg oddziaływania pod ziemią i na powierzchni stwierdzono, że miał charakter regionalny. Odnotowały go stacje sejsmiczne nie tylko w Polsce. Jego energię, po weryfikacji odczytów kopalnianych, ustalono na 1,0 x 109 J (3,79 w skali Richtera).

Wraz ze słabszymi wstrząsami, które były jego następstwem, trwał około 4,5 minuty. Mieszkańcy Polkowic mówili, że to było trzęsienie ziemi. Jego następstwem jest m.in. obniżenie terenu powierzchni o ok. 14 cm w rejonie uskoku Rudna Główna. Nie był poprzedzony żadnymi symptomami. Spowodował duże zniszczenia pod ziemią, a na powierzchni był odczuwany w promieniu około 40 km od kopalni.

- Podczas posiedzenia komisji stwierdzono, że przyczyną wypadku zbiorowego było dynamiczne oddziaływanie na pracowników zatrudnionych w polu G-3/4 oddziału G-3 rumoszu skalnego wyrzuconego z ociosów wyrobisk i wypiętrzonych spągów oraz stres wywołany ich przebywaniem w części pola eksploatacyjnego bez możliwości wydostania się z tego rejonu. 18 osób zostało poszkodowanych. Ratownicy górniczy przez osiem godzin uwalniali ich zasypanego wyrobiska - tłumaczy Jolanta Talarczyk.

Nikt nie odniósł poważnych obrażeń. W rejonie zagrożenia pracowało 42 górników. Większości z nich udało się samodzielnie wycofać.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.