Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 092.91 USD (-1.27%)

Srebro

84.20 USD (-1.38%)

Ropa naftowa

101.75 USD (+5.03%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.22%)

Miedź

5.83 USD (-0.95%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 092.91 USD (-1.27%)

Srebro

84.20 USD (-1.38%)

Ropa naftowa

101.75 USD (+5.03%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.22%)

Miedź

5.83 USD (-0.95%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Wydarzenia: będzie ogłoszona żałoba narodowa

fot: ARC

Nie wiadomo jeszcze, jak długa będzie trwała żałoba narodowa...

fot: ARC

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że po zakończeniu akcji - na miejscu katastrofy pod Szczekocinami - podejmie decyzję o żałobie narodowej na terenie całego kraju. Skala zjawiska jest na tyle duża, że powinna to być żałoba ogólnopolska - podkreślił prezydent RP.

- Akcja jeszcze trwa. Mogę dzisiaj tylko zapowiedzieć, że w momencie zakończenia akcji (...) podejmę decyzję o ogłoszeniu żałoby w wymiarze krajowym. Dlatego, że katastrofa wydarzyła się na styku trzech województw. W katastrofie ofiarami są mieszkańcy różnych rejonów Polski, a także obywatele innych krajów.

Czas trwania żałoby będzie znany, gdy poznamy ostateczny bilans katastrofy.

Prezydent Komorowski złożył kondolencje rodzinom ofiar katastrofy. Powiedział, przebywając na miejscu katastrofy, że ofiary katastrofy i ich rodziny objęte zostały specjalistyczną opieką. Jeśli ktoś jej nie uzyskał, to wynika to z trudności z dotarciem do pasażerów, którzy samodzielnie opuścili teren zdarzenia.

Operacja całkowitego usuwania z torów wraków wagonów i lokomotyw może potrwać 2-3 doby. Ruch pociągów na tym odcinku może zostać wznowiony w okolicach wtorku lub środy.

Katastrofę kolejową pod Szczekocinami przeżyli dwaj maszyniści, z których jeden znajduje się obecnie w szpitalu - poinformował w niedzielę dziennikarzy prokurator Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

- Z posiadanych informacji wynika, że te osoby przeżyły. Jedna z nich nie odniosła poważniejszych obrażeń, a druga przebywa w szpitalu - poinformował Ozimek. Nie sprecyzował, czy chodzi o maszynistów z obu pociągów.

Prokurator zaznaczył, że z maszynistami będą prowadzone czynności procesowe i że zostali przebadani na obecność alkoholu we krwi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Fitch podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski w '26 do 3,6 proc.

Agencja Fitch podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2026 r. do 3,6 proc. z 3,2 proc., a w bieżącym roku prognozuje jeszcze jedną, ostatnią obniżkę stóp przez RPP o 25 pb. - podano w kwartalnym raporcie agencji.

Nie takie hałdy straszne, jak je malują

Wokół hałd narosło wiele opowieści o tym, jak potrafią uprzykrzyć życie, jak bardzo trują i niszczą wszystko, co na nich rośnie. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Jak zostać kontrolerem finansowym? Ścieżka rozwoju, obowiązki i zarobki

Rola kontrolera finansowego to jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków rozwoju. Zawód ten opiera się na dostarczaniu zarządom kluczowych danych niezbędnych do podejmowania strategicznych decyzji. Jeśli szukasz stanowiska, które łączy analitykę z realnym wpływem na biznes i kontaktem z ludźmi, sprawdź, jak skutecznie zaplanować swoją ścieżkę rozwoju.

Gawkowski: W ostatnich dniach doszło do nieudanego cyberataku na Narodowe Centrum Badań Jądrowych

W ostatnich dniach doszło do cyberataku na Narodowe Centrum Badań Jądrowych; polegał on na próbie przełamania zabezpieczeń, która została powstrzymana - przekazał w czwartek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że atak prawdopodobnie był kierowany z Iranu.