WUG: O zagrożeniach klimatycznych w górnictwie podziemnym

W poniedziałek, 22 listopada, odbyło się 27 posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie, która jest organem opiniodawczo-doradczym prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Wiodącym tematem ostatniego w tym roku spotkania tego kilkudziesięcioosobowego gremium było zagrożenie klimatyczne w górnictwie podziemnym - poinformowała Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowa prezesa WUG.

Wraz z głębokością temperatura wzrasta i staje się jedną z barier opłacalności prowadzenia wydobycia. Przedstawiciele przedsiębiorców prezentowali rozwiązania już stosowane oraz planowane do zwalczania tego zagrożenia w poszczególnych zakładach górniczych. Proponowano m.in. ustalenie trzech kategorii zagrożenia klimatycznego.
 
- W 158 wyrobiskach górniczych temperatura jest powyżej 28 stopni C. Jej uciążliwość dla pracowników zależy od różnych czynników, miedzy innymi wilgotności oraz przepływu powietrza. Musimy mieć sprecyzowane parametry pomiaru i oceny tego zagrożenia, żeby opracować zasady zatrudnienia w warunkach zagrożenia klimatycznego. Pomiar temperatury suchej jest uproszczeniem tego problemu. Musimy zmierzać do wypracowania sposobu przerabiania ciepła górotworu, które jest przecież energią, w chłód wykorzystywany do klimatyzacji wyrobisk – podsumowywał wystąpienia przedsiębiorców i związkowców prof. Józef Dubiński, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie.
 
Nawiązując do aktualnej sytuacji w polskim górnictwie priorytety nadzoru górniczego w 2011 roku przedstawił dr inż. Piotr Litwa, prezes WUG.


- Będziemy do bólu pilnować realizacji wniosków sformułowanych przez Komisję badającą przyczyny i okoliczności ubiegłorocznej katastrofy w kopalni „Wujek” Ruch „Śląsk”. W protokole komisji wiele zadań zaadresowano do przedsiębiorców górniczych. Będziemy wnikliwie interesowali się ich poczynaniami w ścianach podobnych do tej, w której zaistniała katastrofa. Co kwartał wyznaczamy rejony szczególnego nadzoru, które są kontrolowane nawet co kilka tygodni. Drugim naszym priorytetem będzie opracowanie przepisów dotyczących zagrożeń występujących w głębokim górnictwie. Niektóre przepisy nie były zmieniane od 60 lat. Wniosków do nowych rozstrzygnięć legislacyjnych, adekwatnych do dzisiejszych realiów górniczych, spodziewamy się po badaniach prowadzonych w ramach strategicznego projektu „Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach”.  Do 30 grudnia 2010 r. można zgłaszać oferty. Zainteresowane są nie tylko ośrodki krajowe. Wreszcie udało się nam znaleźć środki finansowe na wykonanie wniosków adresowanych do zaplecza naukowo-badawczego w ostatnich 10 latach – mówił prezes Litwa.
 
Uczestnicy posiedzenia zapoznali się z informacja o wypadkach przy pracy w polskim górnictwie w br. Przyjęli wnioski opracowane przez Grupę  Roboczą ds. Górnictwa Węgla Kamiennego (powołaną 21 maja br.). W przyjętej uchwale za zasadne uznano m.in.:
 
- pilotażowe wdrożenie procedury przewidywania miejsca, czasu oraz skutków ryzyka wystąpienia zdarzeń wypadkowych metodą „SEMORG TMW-SKAK”, we wskazanych przez przedsiębiorców wyrobiskach górniczych;
- sporządzenie analizy możliwości wykorzystania istniejących  środków transportowych do przewozu ludzi oraz rozważenie stosownych zmian w przepisach w tym zakresie;
- dalsze rozszerzenie monitoringu w wyrobiskach dołowych, w miejscach szczególnie zagrożonych.
- przeprowadzanie dodatkowych badań profilaktycznych pracowników (powyżej 40 lat), oraz  upowszechnienie informacji o zagrożeniach  wynikających z nierozpoznanej choroby 
 wieńcowej, a także uzupełnienie  zestawów ratunkowych będących  na wyposażeniu lekarzy o defibrylatory i wprowadzenie każdorazowo po szkoleniach wstępnych i okresowych, egzaminu praktycznego z zasad udzielania pierwszej pomocy;
- sprawdzenie funkcjonowania  systemów bezpieczeństwa w zakresie szkoleń oraz badań  okresowych pracowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.