Wsparcie dla kogeneracji bez okresów z ujemnymi cenami energii

fot: Krystian Krawczyk

Sprzedawcy energii powinni przekazywać prezesowi URE informacje o każdej zmianie oferty sprzedaży energii

fot: Krystian Krawczyk

Wsparcie dla kogeneracji nie obejmuje okresów, w których pojawiły się ujemne ceny energii - przypomniał w czwartek Urząd Regulacji Energetyki. Jak wskazał, w 2024 r. wystąpiły one osiem razy i producenci energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu muszą to uwzględnić w sprawozdaniach za ten rok.

14 i 28 kwietnia, 1 maja, 23 i 30 czerwca, a także 10, 11 oraz 25 sierpnia 2024 r. przez ponad sześć kolejnych godzin na Towarowej Giełdzie Energii odnotowano ujemne ceny energii elektrycznej - przypomniał w czwartek Urząd Regulacji Energetyki (URE). Ujemne ceny energii na rynku dnia następnego osiągały swoje maksimum 11 sierpnia 2024 r., kiedy to wyniosły minus 274,82 zł za MWh.

Ujemne ceny energii pojawiają się, gdy podaż energii przewyższa popyt na nią. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj w okresach niskiego zapotrzebowania na energię i wysokiego poziomu jej produkcji ze źródeł odnawialnych, takich jak elektrownie wiatrowe czy fotowoltaika, a więc przeważnie latem, ale też wiosną.

Regulator wskazał, że w związku z tym wytwórcy ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji korzystający z systemów wsparcia są zobowiązani do ustalenia ilości energii elektrycznej wytworzonej w tych okresach. “Energia elektryczna wytworzona w okresach cen ujemnych musi zostać uwzględniona w sprawozdaniu CHP (Combined Heat and Power) za 2024 r., ponieważ wsparcie jej nie obejmuje. Sprawozdanie należy złożyć do Prezesa URE do 15 marca br.“ - poinformował regulator.

URE wyjaśnił, że zgodnie z przepisami ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji CHP, jednostki uprawnione do otrzymania premii (kogeneracyjnej, gwarantowanej, gwarantowanej indywidualnej lub kogeneracyjnej indywidualnej) nie mogą uzyskać wsparcia dla wytwarzania energii elektrycznej w godzinach dostawy, dla których średnie ważone wolumenem transakcji sesyjnych giełdowych ceny energii elektrycznej z rynku dnia następnego (RDN), przez co najmniej sześć kolejnych godzin, były niższe niż zero złotych za MWh. “W 2024 r. taka sytuacja miała miejsce osiem razy“ - podał URE.

W związku z powyższym, w formularzu sprawozdania rocznego CHP za rok 2024, udostępnionym na stronie URE, wytwórcy są obowiązani uwzględnić ilości energii elektrycznej wytworzonej w ww. godzinach w jednostce kogeneracji i na tej podstawie ustalić ilość energii elektrycznej, która nie podlega wsparciu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.