Wnioski o dotacje można zgłaszać od końca października br. do 10 stycznia 2020 r. Przewidziany termin rozstrzygnięcia konkursu to sierpień 2020 r.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Pieniądze będą zainwestowane m.in. w centra przesiadkowe, inteligentne systemy transportowe i tabor autobusowy w centralnej części woj. śląskiego rozdzieli w trwającym konkursie zarząd tego województwa

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Ponad 171 mln zł przeznaczonych na dotacje do inwestycji m.in. w centra przesiadkowe, inteligentne systemy transportowe i tabor autobusowy w centralnej części woj. śląskiego rozdzieli w trwającym konkursie zarząd tego województwa.

W ostatnim takim konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO) w październiku br. między 10 inwestycji podzielono ponad 256 mln zł wsparcia.

Chodzi o konkurs dot. transportu niskoemisyjnego prowadzony w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych (ZIT - to instrument RPO, w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale dostępnych środków).

Jak wynika z informacji na stronach śląskiego RPO, dotacje w tym postępowaniu mogą dotyczyć infrastruktury transportu zbiorowego (np. zintegrowane węzły przesiadkowe, drogi rowerowe, buspasy systemy rowerów miejskich), wdrażania inteligentnych systemów transportowych (ITS) oraz zakupu taboru autobusowego na potrzeby transportu publicznego.

Wnioski można zgłaszać od końca października br. do 10 stycznia 2020 r. Przewidziany termin rozstrzygnięcia konkursu to sierpień 2020 r.

II etap ostatniego konkursu ZIT w tym zakresie zarząd woj. śląskiego rozstrzygnął w październiku br. Ponad 256 mln zł dotacji z RPO otrzymało w nim 10 inwestycji w centra przesiadkowe i transport rowerowy o łącznej wartości ok. 360 mln zł.

Największą dotację ZIT otrzymał wówczas samorząd Gliwic - 129,5 mln zł do oszacowanej na ponad 200 mln zł budowy centrum przesiadkowego, które stanie po północnej stronie tamtejszego dworca kolejowego. Obiekt obsługujący przede wszystkim transport autobusowy różnego zasięgu, będzie połączony z dworcem m.in. przejściami podziemnymi. Miasto prowadzi obecnie przetarg na jego realizację.

Druga co do wielkości dotacja trafiła do Dąbrowy Górniczej. Już w pierwszym naborze, trwającym od kwietnia do sierpnia 2018 r., miasto to otrzymało dotację w wysokości 23,7 mln zł - do szacowanego na 28,1 mln zł I etapu projektu "Promowanie zielonej mobilności". Teraz dofinansowanie do jego drugiego etapu, szacowanego na 67,3 mln zł, sięgnie 56,6 mln zł.

Kolejne duże wsparcie dostały Tarnowskie Góry, które w poprzednich latach zbudowały duży dworzec autobusowy przy dworcu kolejowym. Na rozbudowę tego miejsca, wraz z budową infrastruktury rowerowej, miasto otrzymało do planów oszacowanych na 57,2 mln zł dotację w wysokości 48,7 mln zł.

Ponad 3,3 mln zł wsparło też samorząd Sosnowca - na III etap projektu budowy tzw. małych węzłów przesiadkowych. Pod tym hasłem kryją się modernizacje przejść podziemnych (częściowo z przystankami), nowe stacje roweru miejskiego oraz nowe drogi rowerowe. W poprzednim naborze do określonego na 26,5 mln zł II etapu tego przedsięwzięcia miasto dostało 21,7 mln zł dotacji ZIT.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.