WFOŚiGW: ciepło i chłód mają priorytet

fot: Andrzej Bęben/ARC

WFOŚiGW w Katowicach uruchomił programy promowania efektywności energetycznej i korzystania z OZE w przedsiębiorstwach. W 2018 r. do rozdysponowania jest 850 mln zł w 7 konkursach (na zdj.: pompy cieplne)

fot: Andrzej Bęben/ARC

Modernizacje systemów ciepłowniczych z pewnością poprawią stan powietrza, którym oddychamy na Śląsku. Podmioty ze Śląska mogą ubiegać się o granty na realizację projektów związanych z efektywną dystrybucją ciepła i chłodu. To szansa dla tych, którzy z różnych powodów nie zdecydowali się do tej pory na udział w konkursie ogłoszonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

POIiŚ, czyli Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 to największy w całej UE program finansowany ze środków polityki spójności. Jego głównym założeniem jest m.in. promowanie efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach. W 2018 r. do rozdysponowania jest 850 mln zł w 7 konkursach. Katowicki WFOŚiGW prowadzi nabór w ramach poddziałania 1.7.2 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu w województwie śląskim. Właśnie przedłużył okres zgłaszania wniosków do 28 września 2018 r.

Do tej pory zawarto już kilkanaście umów, dzięki którym zrealizowane zostaną inwestycje poprawiające w znacznym stopniu efektywność dystrybucji ciepła i chłodu przy jednoczesnym ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Przystąpiły do nich m.in. PEC Tychy, Węglokoks Energia ZCP, Wspólnoty Mieszkaniowe z Piekar Śląskich oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Stare Gliwice. Na uwagę zasługują zwłaszcza trzy projekty: „Likwidacja niskiej emisji poprzez przyłączenie do sieci ciepłowniczej budynków mieszkalnych w rejonie ulic: Kwiatowa, Sienkiewicza, Dworcowa, Chopina w Łaziskach Górnych”, „Modernizacja systemu ciepłowniczego wraz z likwidacją niskiej emisji na terenie miasta Tychy w latach 2017-2023” oraz „Modernizacja sieci ciepłowniczych na terenie miasta Ruda Śląska” realizowanych w ramach POIiŚ 2014-2020.

Dla przykładu całkowity koszt projektu modernizacji systemu ciepłowniczego wraz z likwidacją niskiej emisji na terenie Tychów wynosi 19 426 457,80 zł. Dotacja z Funduszu Spójności w kwocie 8 108 430 zł zostanie przeznaczona na wybudowanie 380 m sieci ciepłowniczej, modernizację 4,35 km sieci, likwidację 21 indywidualnych węzłów cieplnych oraz likwidację 15 palenisk węglowych. W wyniku realizacji projektu nastąpi zmniejszenie zużycia energii o 11235,15 GJ w skali roku.

Interesująco przedstawia się również projekt, który realizować będą Łaziska Górne. Całkowity jego koszt wynosi 13 445 622,00 zł. Dotacja z Funduszu Spójności w wysokości 9 253 333,77 zł zostanie przeznaczona na zmodernizowanie 4,98 km sieci ciepłowniczej i zainstalowanie 7 indywidualnych węzłów cieplnych.

Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że jeszcze w ub.r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach otrzymał z Ministerstwa Energii dokument zatwierdzający wyniki pozytywnej oceny przeprowadzonej w ramach działania 1.7.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w województwie śląskim dla 87 projektów, co otworzyło drogę do zawarcia umów o dofinansowanie 9 projektów złożonych przez Wspólnoty Mieszkaniowe z Piekar Śląskich. Prace obejmą kompleksową termomodernizację budynków tamtejszej Wspólnoty Mieszkaniowej.

Wnioski do konkursu w ramach poddziałania 1.7.2 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu w województwie śląskim mogą składać jednostki samorządu terytorialnego oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne, podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego niebędące przedsiębiorcami, spółdzielnie mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy. Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi 100 mln zł. W ramach konkursu można występować o dofinansowanie: przebudowy istniejących systemów ciepłowniczych i sieci chłodu celem zmniejszenia strat na przesyle i dystrybucji; budowy przyłączy do istniejących budynków oraz instalacji węzłów indywidualnych skutkującej likwidacją węzłów grupowych; budowy nowych odcinków sieci cieplnej wraz z przyłączami i węzłami ciepłowniczymi w celu likwidacji istniejących lokalnych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym; a także podłączenia budynków do sieci ciepłowniczej celem likwidacji indywidualnych i zbiorowych źródeł niskiej emisji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.