Węgiel: może być czysty i ekologiczny

fot: Andrzej Bęben/ARC

Ekokocioł to także komfort obsługi, za który - niestety - trzeba troszkę zapłacić...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Na zorganizowanych w Bielsku-Białej 17. Targach Technik Grzewczych i Zielonych Energii ISTAL-SYSTEM 2015 swoje ekologiczne, promowano także kwalifikowane paliwa węglowe.

Te targi towarzyszyły 48. Targom Budownictwa, co dawało możliwość do zaprezentowania się ok. 200 producentom i dystrybutorom z branży instalacyjnej i budowlanej. Prezentowali oni technologie i urządzenia grzewcze, jak i systemy pozyskiwania energii odnawialnych ze słońca, wiatru, ziemi i wody na potrzeby szeroko pojętego mieszkalnictwa. Spółka Katowicki Węgiel (jej udziałowcem jest Katowicki Holding Węglowy SA) po raz kolejny pokazała, że węgiel kamienny jest także paliwem ekologicznym pod warunkiem, że paliwo wysokiej jakości spalane jest w nowoczesnym kotle.

W nowocześniejszych paleniskach, wykorzystujących tzw. spalanie współprądowe, paliwo i powietrze podawane są jednocześnie, zwykle od dołu. Dzięki temu węgiel - podawany najczęściej specjalnym ślimakiem - podlega w złożu osuszeniu, potem częściowemu odgazowaniu i dopaleniu w odpowiednich warunkach. Możliwie pełny rozkład uwalnianych substancji (w strefie wysokich temperatur) jednocześnie podwyższa efektywność procesu i czystość spalin.

Najpopularniejsze wśród odbiorców ekologiczne paliwa węglowe Ekoret i E-groszek produkowane są na bazie wybranych typów węgli głównie z kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. i odpowiadają wszystkim wymogom stawianym przez producentów niskoemisyjnych kotłów z paleniskiem retortowym. Paliwa te minimalnie różnią się między sobą spiekalnością i zawartością siarki, łączy je natomiast wysoka wartość opałowa i niewielka ilość popiołu jaka pozostaje po ich spaleniu.

- Oferowane przez nas paliwa węglowe wyróżnia niespotykana jakość. Oferta supermarketowa wabi klientów niską ceną. Radość szybko jednak mija, gdy okazuje się, że kaloryczność tego paliwa jest tak mała, że trzeba go kupić dużo więcej od naszego. W piecu powstają spieki i duża ilość popiołu, dodatkowo powstaje ryzyko usterki kotła - wyjaśnia Dariusz Stachoń z Katowickiego Węgla.

Kwalifikowane paliwa węglowe cieszą się coraz większym uznaniem klientów. Na powszechność ich stosowania korzystnie wpływają programy wspierania przez niektóre samorządy, inwestycji mieszkańców w nowoczesne systemy grzewcze.

Programy te są często współfinansowane ze środków unijnych. Jednym z pierwszych miast, które taki program wdrożyły, były kiedyś Tychy, obecnie takie działania podejmowane są m.in. w Chorzowie i Siemianowicach Śląskich.

Program taki prowadzi obecnie Małopolska, gdzie szybko zorientowano się, że od węgla nie można się odwrócić i nie ma co wszczynać antywęglowej histerii, trzeba natomiast wesprzeć proces montowania w domach nowoczesnych kotłów przystosowanych do spalania ekologicznych paliw węglowych.

Kluczowym parametrem, który zachęca (lub zniechęca) klientów do wyboru takiego a nie innego rodzaju paliwa jest najczęściej jego cena, ściślej: cena 1 gigadżula ciepła wyprodukowanego w typowej instalacji indywidualnej. W 2014 r. najtaniej (choć mało ekologicznie) grzało się mułem węglowym (poniżej 20 zł/GJ) i miałem węglowym (niespełna 25 zł/GJ). Nieco droższy był węgiel lepszej jakości, np. orzech czy miał kwalifikowany (ok. 30 zł/GJ). Ogrzewanie (ekologiczne) paliwami kwalifikowanymi kosztowało nieco ponad 35 zł za gigadżul uzyskanego ciepła.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.