Ważnym obszarem zainteresowania samorządu województwa jest rewitalizacja terenów pogórniczych i poprzemysłowych

fot: Witold Gałązka/ARC

Samorząd wojewódzki planuje pełnić funkcję Strategicznego Operatora Rewitalizacji w regionie

fot: Witold Gałązka/ARC

Na jakim etapie są prace nad inicjatywą Transformacji Regionów Górniczych w województwie śląskim? Podczas górniczego okrągłego stołu w Głównym Instytucie Górnictwa stan zaawansowania prac przedstawił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

- Do 2050 r. województwo śląskie opuści 800 tys. mieszkańców. Dlatego podjęliśmy się kreowania wizji i rozwoju regionu, we współpracy z agendami rządowymi. Odpowiadamy za region w całości i z tego będziemy rozliczani – mówił Chełstowski.

Podkreślił, że województwo śląskie, jako jeden z pierwszych regionów pilotażowych, od początku aktywnie zaangażowało się w działania Komisji Europejskiej w ramach Platformy Regionów Górniczych. Samorząd pracuje nad rozwiązaniami i projektami ukierunkowanymi na przyspieszenie sprawiedliwej transformacji od dawna. Od ponad 1,5 roku – dzięki inicjatywie Transformacji Regionów Górniczych – jeszcze bardziej intensywnie. Strona polska przedstawiła Komisji Europejskiej dotychczas 26 przedsięwzięć pilotażowych dla Śląska. To 14 przedsięwzięć krajowych, 12 przedsięwzięć regionalnych (8 projektów samorządu województwa, 2 projekty Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii,  po jednym Uniwersytetu Śląskiego i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej).

Obecnie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, największego w Unii o wartości 3,5 mld euro, co czwartą złotówkę przeznaczono na Śląsku na wsparcie gospodarki niskoemisyjnej, odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Kolejne niemal 1,5 mld euro dedykowaliśmy wsparciu innowacyjności i przedsiębiorczości, edukacji, rewitalizacji społecznej i infrastrukturalnej oraz rynku pracy. Województwo śląskie w ramach RPO przeznaczyło ponad 100 mln euro na realizację projektów w ramach tej inicjatywy.

W marcu 2019 r. zarząd województwa powołał zespół regionalny dla inicjatywy regionów górniczych w województwie śląskim, którego zadaniem jest uspołecznienie procesu przygotowania nowych projektów, koordynacja działań i monitorowanie postępu realizacji projektów.

- Zespół liczy obecnie 39 członków z bardzo różnych środowisk, którzy reprezentują różne perspektywy patrzenia na proces transformacji – mówił marszałek Chełstowski.

W lipcu 2019 r. zespół przyjął Plan Działań Transformacji Regionu, zawierający diagnozę wyzwań i problemów, kierunki działań oraz projekty priorytetowe na kwotę ok. 2 mld zł. To baza i punkt odniesienia dla podjęcia dalszych działań strategicznych i programowych na rzecz transformacji. Plan działań wskazuje trzy główne priorytety: region zielonej transformacji, region transformacji kierunkowany na zrównoważoną gospodarkę oraz region transformacji integrujący mieszkańców.

W planie działań wskazano trzy cele operacyjne. To wysoka jakość życia w regionie, konkurencyjność gospodarki opartej na nowoczesnych technologiach środowiskowych, rozwój przemysłów kreatywnych i czasu wolnego.

Ważnym obszarem zainteresowania samorządu województwa jest rewitalizacja terenów pogórniczych i poprzemysłowych. Samorząd wojewódzki planuje pełnić funkcję Strategicznego Operatora Rewitalizacji w regionie.

- My też pewnie poniesiemy w regionie jakąś porażkę. Musimy to założyć. Są takie miasta jak Katowice, które transformację przeszły w sposób bardzo udany. Są i takie miasta jak Bytom, które sobie z tym kompletnie nie poradziło. Wspomagamy je mocno – mówił marszałek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.