Okrągły stół w sprawie regionów górniczych w transformacji

fot: Witold Gałązka/ARC

W obradach górniczego okrągłego stołu biorą udział przedstawiciele Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, samorządu wojewódzkiego, biznesu, a także naukowcy i europarlamentarzyści.

fot: Witold Gałązka/ARC

+22 Zobacz galerię

Galeria
(25 zdjęć)

Okrągły Stół na temat transformacji regionów górniczych rozpoczął obrady w Głównym Instytucie Górnictwa. Biorą w nim udział przedstawiciele Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, samorządu wojewódzkiego, biznesu, naukowcy i europarlamentarzyści.

- Jestem dumny, że GIG jest nie tylko miejscem, w którym są prowadzone badania, ale też miejscem, w którym zapadają ważne decyzje. Pierwsza propozycja spotkania pojawiła się już w grudniu podczas COP 24, dzisiaj doszło ono do skutku - mówi dr Jan Bondaruk, wicedyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Podkreślił, że na „elementy górnicze” w województwie śląskim nie patrzy jak na przeszkody, a jak na atuty, które będą mogły być użyte w przyszłości.

- Podczas ostatnich lat w procesach rewitalizacji popełniono wiele błędów. Jako GIG chcielibyśmy wspomagać te procesy – podkreślił dr Bondaruk.

Województwo śląskie jest największym regionem górniczym w UE z 4,5 mln mieszkańców. Proces transformacji trwa tu od wielu lat. Jego dokończenie jest wyzwaniem społecznym i gospodarczym. Konieczne jest wsparcie zewnętrzne. Niektóre z samorządów nie są w stanie samodzielnie udźwignąć kosztów rekultywacji terenów zdegradowanych, odbudowy zdegradowanej infrastruktury, przyciągania inwestorów i tworzenia nowych miejsc pracy.

Lucie Studnicna z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego przypomniała, że w 2015 r. powstała opinia na temat roli węgla dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.

- To nie było proste. Transformacja, przejście z węgla na inne źródła energii jest konieczne. Jedną z rekomendacji było stworzenie platformy, skupiającej się na regionach górniczych w transformacji, wspomagającej wycofywanie się z węgla. W grudniu 2017 r w Strasburgu ta platforma została powołana do życia. Prowadzi wiele działań. To szerokie wsparcie na poziomach krajowych i lokalnych. Zdecydowaliśmy, że chcemy zorganizować wydarzenie podobne do tego tu dzisiaj, by móc porozmawiać ze środowiskami lokalnymi, by powstał zestaw wniosków zaleceń, rekomendacji, ale także tzw. ślepych uliczek, w które nie należy wchodzić – podkreśla Lucie Studnicna.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.