Wall Street w górę czwarty dzień z rzędu

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a S&P 500 zyskał na koniec handlu już czwarty dzień z rzędu. Inwestorzy czekają na wrześniową obniżkę stóp proc. w Stanach Zjednoczonych po tym jak cięcia stóp w strefie euro dokonał Europejski Bank Centralny.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,58 proc., do 41,096,77 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,75 proc. i wyniósł 5.595,76 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 1,00 proc. do poziomu 17.569,68 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 1,22 proc. do 2.129,42 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX spada o 3,50 proc., do 17,07 pkt.

Inwestorzy wyceniają obniżki stóp w USA o około 100 pb. do końca 2024 r., począwszy od spotkania w przyszłym tygodniu w dniach 17-18 września. Wszelkie wskazówki banku centralnego dotyczące przyszłej ścieżki polityki będą kluczowe dla rynku akcji.

Marija Veitmane, starsza strateg ds. wielu aktywów w State Street Global Markets, powiedziała, że przemówienie prezesa Fed Jerome'a Powella w Jackson Hole w zeszłym miesiącu wskazywało na poparcie dla łagodzenia polityki monetarnej.

Można by być pesymistą co do średnioterminowych perspektyw dla rynku akcji tylko wtedy, gdyby ktoś uważał, że Fed jest daleko w tyle, a recesja jest nieunikniona. Jednak obecne dane wcale nie są aż tak słabe - powiedziała Veitmane.Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 230 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 227 tys. wobec 228 tys. poprzednio, po korekcie z 227 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,85 mln w tygodniu, który skończył się 31 sierpnia. Analitycy oczekiwali 1,85 mln wobec zanotowanych poprzednio 1,845 mln, po korekcie z 1,838 mln.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Będzie wsparcie dla branż energochłonnych

Polski przemysł ma mocne fundamenty, ale świat się zmienia, dlatego uruchamiamy wsparcie dla branż energochłonnych: dopłaty do cen energii i inwestycje w transformację energetyczną - poinformował w piątek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański.

Domański: Zmiana klasyfikacji Polski na rynek rozwinięty

Zmiana klasyfikacji Polski przez S&P DJI z rynku rozwijającego się na rynek rozwinięty to potwierdzenie rosnącej pozycji naszego kraju - ocenił w piątek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański.

Płace i zatrudnienie w lipcu 2026. GUS prezentuje nowe dane

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w lipcu 2026 r. 9509,02 zł, co oznacza wzrost o 6,8% rok do roku i o 1,1% w porównaniu z czerwcem. Jednocześnie przeciętne zatrudnienie w tym sektorze wyniosło około 6,4 mln etatów (6,379 mln), rosnąc o 0,1% miesiąc do miesiąca, ale spadając o 0,8% w ujęciu rocznym – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Emisje gazów cieplarnianych w UE znów w górę. Napędza je sektor energetyczny

W pierwszym kwartale 2026 roku sezonowo skorygowane emisje gazów cieplarnianych w gospodarce Unii Europejskiej wzrosły o 0,3 proc. kwartał do kwartału, osiągając poziom 837 mln ton ekwiwalentu CO₂ – poinformował Eurostat. Wzrost ten nastąpił przy stabilnym PKB UE, podczas gdy w ujęciu rok do roku emisje spadły o 1,2 proc., a gospodarka rozrosła się o 0,8 proc.