W Łabędach trwa przebudowa dróg i tworzenie węzła przesiadkowego

1770384897 labedy

fot: UM Gliwice/Mosquidron

Przez Łabędy będzie się jeździć łatwiej, wygodniej i bezpieczniej

fot: UM Gliwice/Mosquidron

W gliwickich Łabędach prowadzona jest jedna z największych inwestycji ostatnich lat – miasto gruntownie przebudowuje układ drogowy, a w sąsiedztwie Polskie Linie Kolejowe modernizują perony, układ torowy i tworzą nowy wiadukt kolejowy. Do 2028 roku część dzielnicy diametralnie się zmieni, nie tylko wizualnie. Zostanie unowocześniona, zyska nowe funkcje oraz bezpieczne ulice, chodniki i ścieżki rowerowe. Powstanie komfortowy węzeł przesiadkowy w ramach projektu „Mobilna Metropolia” - informuje UM w Gliwicach.

Prace są prowadzone od 2024 roku. Skala robót jest ogromna, podobnie jak ich złożoność. Miejscowo teren musi zostać obniżony nawet o 4 metry. Nowy wiadukt kolejowy będzie się bowiem znajdował się na obecnym poziomie torowiska, a pod nim powstanie kluczowe dla układu drogowego rondo turbinowe, które zbierze ruch z ulic Staromiejskiej, Przyszowskiej, Strzelców Bytomskich i Głównej. 

Równolegle działają i miasto, i kolejowa spółka, więc wszystko musi być dobrze skoordynowane. W ramach drogowej inwestycji, za którą odpowiada Zarząd Dróg Miejskich, na ulicach sukcesywnie obniżany jest teren i trwa budowa kolejnych fragmentów nowej podziemnej infrastruktury: sanitarnej, deszczowej, wodociągowej, światłowodowej i oświetleniowej. Powstają też kolejne mury oporowe i drogi techniczne. Plan na najbliższe 3 miesiące – oprócz kontynuacji już prowadzonych prac – przewiduje m.in. wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu w obrębie ulic Wolności i Przyszowskiej oraz roboty drogowe związane z budową docelowej konstrukcji w ulicach Wolności, Przyszowskiej oraz (w dostępnym zakresie) w ul. Strzelców Bytomskich.

Z powodu prac od 9 lutego w rejonie skrzyżowania ulic Przyszowskiej i Wolności będzie obowiązywał ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną.

Przez Łabędy będzie się jeździć łatwiej, wygodniej i bezpieczniej. Powstanie zintegrowany punkt przesiadkowy, który połączy różne środki transportu – będzie można przyjechać samochodem lub rowerem i przesiąść się na pociąg lub miejski autobus. Pojawią się nowe i zmodernizowane przystanki, parkingi (także rowerowe), drogi dla rowerów oraz wygodne chodniki dla pieszych. Zaplanowano nasadzenia nowych roślin i elementy małej architektury. 

Koszt realizowanego przez miasto projektu pod nazwą „Mobilna Metropolia – budowa węzła przesiadkowego Gliwice-Łabędy” to niemal 47,3 mln zł, z tego prawie 32 mln zł dofinansowania pozyskano z Funduszy Europejskich.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.