W Katowicach w 2020 roku zebrano 110 tys. t odpadów komunalnych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Katowickie MPGK zamierza w tym roku wprowadzić pilotażowy program zbiórki starego, gabarytowego sprzętu RTV/AGD (m.in. telewizory, lodówki, pralki, piecyki gazowe) bezpośrednio z nieruchomości

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Ponad 110 tys. t odpadów odebrała w ub.r. od mieszkańców Katowic tamtejsza miejska spółka komunalna - wykonująca tę usługę na zlecenie władz miasta bez przetargu. Obecnie katowicki samorząd prowadzi przetarg na wykonywanie tego zadania od połowy br. - przez kolejne cztery lata.

W środę, 3 lutego,  rzecznik katowickiego magistratu Michał Łyczak rozesłał informację na temat podsumowania gospodarki odpadami w Katowicach w 2020 r., przygotowaną przez tamtejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Katowickie MPGK, jako miejska spółka, wykonuje to zadanie w formule in-house, która umożliwia pomijanie przetargów.

Zgodnie ze wstępnymi analizami Przedsiębiorstwa miniony rok nie różnił się znacząco od wcześniejszych pod względem ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Katowic. Niewielki spadek w tym zakresie można było obserwować jedynie w pierwszej połowie 2020 r.

W całym roku 2020 r. MPGK odebrało od mieszkańców Katowic i przekazało do dalszego przetworzenia ponad 110 tys. t odpadów. Wydano ponad 1,6 mln worków do selektywnej zbiórki surowców i odpadów biodegradowalnych, a w mieście rozstawionych jest już ok. 35 tys. sztuk pojemników na odpady.

- Budujący jest fakt, że z roku na rok rośnie ilość odpadów odbieranych w sposób selektywny, m.in. szkło, makulatura, tworzywa sztuczne, gabaryty, odpady bio. Stanowią one już nieco ponad 40 proc. całego strumienia odpadów - powiedział cytowany w informacji wiceprezes katowickiego MPGK Robert Potucha.

- Mamy nadzieję, że dzięki dobrej woli mieszkańców, wspólnemu ekologicznemu podejściu do sprawy i zmianom legislacyjnym promującym m.in. wytwarzanie opakowań z surowców pochodzących z recyklingu, uda się osiągnąć poziomy wyznaczone w Unii Europejskiej na rok 2025 i później jeszcze bardziej rygorystyczne na lata 2030 i 2035 - dodał Potucha.

Miasto przekonuje, że jego system przetwarzania odpadów jest jednym z najnowocześniejszych w kraju, a Katowice przodują w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii m.in. pod względem częstotliwości odbioru odpadów: ulegających biodegradacji, wielkogabarytowych i budowlanych.

Katowickie MPGK kupuje też nowe śmieciarki o napędzie gazowym - ma już ich 11, w tym roku chce powiększyć swój tabor o co najmniej 6 kolejnych ekologicznych pojazdów. Do końca 2022 r. mają one stanowić 10 proc. całej floty MPGK, a do 2025 r - 30 proc.

Spółka zamierza w tym roku wprowadzić pilotażowy program zbiórki starego, gabarytowego sprzętu RTV/AGD (m.in. telewizory, lodówki, pralki, piecyki gazowe) bezpośrednio z nieruchomości - po uzgodnieniu terminu przez telefon telefoniczną. Dla mieszkańców Katowic usługa ma być darmowa, tzn. zawierająca się w opłacie śmieciowej.

W Katowicach od stycznia ub.r. opłata za wywóz odpadów segregowanych wynosi 21,30 zł od osoby miesięcznie (wcześniej przez sześć lat było to 14 zł), a niesegregowanych - 42,60 zł (wcześniej 20 zł). Katowicki magistrat wyjaśniał, wprowadzając podwyżkę, że jej główne powody to czynniki zewnętrzne: wzrost kosztów energii i paliwa czy prawne wymogi dot. podwyższania standardów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.