W Gliwicach rozpoczynają się prace w Parku Szwajcaria

1771491754 park

fot: D. Nita-Garbiec/ UM w Gliwicach

Park Szwajcaria będzie zamknięty

fot: D. Nita-Garbiec/ UM w Gliwicach

W różnych częściach Gliwic powstanie sieć kanałów deszczowych, zbiorników retencyjnych, ogrodów deszczowych i odtworzonych rowów – elementów, które przechwycą wodę z nawałnic, pozwalając jej wsiąkać lub naturalnie się oczyścić, a dopiero potem w kontrolowany sposób wprowadzić do rzek i stawów. To nie tylko ochrona przed podtopieniami, ale też sposób na poprawę jakości przestrzeni publicznej i wzmocnienie miejskich ekosystemów - informuje Urząd Miejski w Gliwicach.

W Gliwicach ruszyły prace związane z budową i przebudową sieci kanalizacji deszczowej ul. Łabędzkiej oraz Parku Szwajcaria w Starych Gliwicach. Z tego powodu przez ponad dwa miesiące park będzie niedostępny dla mieszkańców.

– Wykonawcą prac zleconych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jest firma Turrim Inżynieria Industrialna sp. z o.o. Z uwagi na głębokie wykopy, na czas prac teren parku zostanie wyłączony z użytkowania. Według planu prace powinny zakończyć się do 30 kwietnia – informuje Miejski Zarząd Usług Komunalnych, który sprawuje nadzór nad inwestycją. 

Zgodnie z założeniami projektu przebudowany kanał deszczowy zostanie poprowadzony poza działkami prywatnymi, po terenach miejskich. Wody opadowe z okolicznych ulic, po przejściu przez osadnik i separator, trafią do stawu w Parku Szwajcaria, który pełni funkcję naturalnego zbiornika retencyjnego i poprawia bilans wodny otoczenia. Wartość umowy to 1 166 008,39 zł (w tym 729 940,21 zł z dofinansowania).

Umowy realizowane są w ramach projektu „Wdrożenie zrównoważonego i zaadaptowanego do zmian klimatu systemu gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi na terenie Miasta Gliwice z uwzględnieniem rozwiązań opartych na przyrodzie oraz cyfrowego systemu wizualizacji pracy i gromadzenia danych”, dofinansowanego z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS). Obejmuje on w sumie 12 zadań inwestycyjnych, nadzór autorski i inwestorski, zakup specjalistycznego oprogramowania SCADA do cyfrowego monitoringu sieci oraz działania informacyjno-promocyjne. Wartość całego projektu jest wyceniona na 109,3 mln zł brutto, z czego 68,6 mln zł stanowi dofinansowanie unijne (wydatki kwalifikowane: 89,1 mln zł).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.