Gospodarka: Do 2025 r. PKN Orlen zamierza uruchomić Pracownię Wodorową w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku

1619096271 wodor3 pixabaycom

fot: pixabay.com

Wybudowane przez PKN Orlen Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku otwarto w maju 2021 r. Inwestycja trwała od kwietnia 2019 r. i kosztowała ok. 184 mln zł

fot: pixabay.com

PKN Orlen planuje uruchomić do 2025 r. Pracownię Wodorową w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku (Mazowieckie). Ma się tam znaleźć m.in. stanowisko do testowania ogniw paliwowych. Koncern ogłosił zapytanie ofertowe na jego dostawę. Odpowiedzi można składać do 22 marca.

Do 2025 r. PKN Orlen zamierza uruchomić Pracownię Wodorową w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku - oznajmił koncern w opublikowanej dokumentacji postępowania Stanowisko przeznaczone do testowania ogniw paliwowych typu z membraną do wymiany protonów PEM - Proton Exchange Membrane.

Jak wyjaśnił PKN Orlen, w Pracowni Wodorowej prowadzone będą prace i projekty badawczo-rozwojowe w obszarach logistyki całego łańcucha dostaw i zastosowania wodoru jako paliwa do transportu, a w przyszłości również dotyczące technologii produkcji. Koncern podał, że jednym z elementów wyposażania Pracowni Wodorowej ma być stanowisko testowania ogniw paliwowych, którego dotyczy ogłoszone zapytanie ofertowe.

PKN Orlen zaznaczył w opublikowanej dokumentacji, że przedmiotem postępowania jest dostawa, instalacja, uruchomienie oraz dwukrotne szkolenie z obsługi urządzenia: stanowiska przeznaczonego do testowania ogniw paliwowych typu z membraną do wymiany protonów PEM - Proton Exchange Membrane o mocy do 0,5 kW - pojedyncze ogniwo paliwowe.

Stanowisko ma umożliwić badanie ogniw pochodzących od różnych dostawców. Koncern uściślił, że chodzi o badanie wpływu jakości paliwa wodorowego na charakterystykę pracy ogniwa paliwowego, w tym sprawność, procesy zanieczyszczenia i samooczyszczania się. Założeniem jest, jak wskazano w zapytaniu ofertowym, odpowiednie zaprogramowanie systemu tak, aby w sposób jak najbardziej zautomatyzowany i bezpieczny umożliwiał przeprowadzanie testów przy zróżnicowanych warunkach pracy.

Wybudowane przez PKN Orlen Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku otwarto w maju 2021 r. Inwestycja trwała od kwietnia 2019 r. i kosztowała ok. 184 mln zł. Placówka, położona w sąsiedztwie głównego zakładu produkcyjnego koncernu, największego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Polsce, zajmuje się m.in. optymalizacjami procesów produkcji oraz nowymi technologiami w segmentach petrochemii, rafinerii, a także nisko i zeroemisyjnej energetyce.

Obecnie najważniejszą częścią Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN Orlen jest zaplecze testowe z Halą Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni prawie 2 tys. m kw., które - jak podkreśla koncern - umożliwia elastyczną zabudowę instalacji badawczych i pilotowych o wysokości dochodzącej nawet do 15 metrów - w ten sposób nowe technologie i z rozwiązania wprost z fazy naukowych doświadczeń będą mogły wkroczyć w etap testowania w okolicznościach bliskich realnym warunkom produkcji.

Otwierając swą placówkę badawczo-rozwojową w Płocku, PKN Orlen podkreślał, że koncern w zakresie innowacyjnych rozwiązań technologicznych współpracuje m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską i Politechniką Gdańską, a także z instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz indywidualnie z wynalazcami.

W ostatnim czasie PKN Orlen zaktualizował strategię Grupy Orlen do 2030 r., która obecnie uwzględnia priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Aktualizacja zakłada, że do końca dekady nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen wyniosą ok. 320 mld zł, z czego ok. 120 mld zł zostanie przeznaczonych na zielone inwestycje, uniezależniające od paliw kopalnych, w tym np. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę, biopaliwa nowej generacji oraz odnawialny wodór.

Koncern podał niedawno, że do ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu drogowego i kolejowego, które w ramach Grupy Orlen mają powstać w Europie Centralnej do 2030 r., wodór będzie dostarczany dzięki wybudowaniu europejskiej sieci hubów wodorowych zasilanych odnawialnymi źródłami energii, a także innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala