Ustawy: pieniądze od Lasów Państwowych na drogi

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Według ministerstwa, pracownicy używając firmowego samochodu do celów prywatnych uzyskują nieodpłatny przychód

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Lasy Państwowe, dzięki wpłatom do budżetu państwa, wspomogą budowę lokalnych dróg. W ciągu najbliższych dwóch lat przekażą 1,6 mld zł do budżetu państwa - informuje Ministerstwo Środowiska.

Z tej kwoty 1,3 mln zostanie przekazane na rozwój infrastruktury drogowej. Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 7 stycznia, projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach.

- Intencją Rady Ministrów jest przekazywanie pieniędzy z Lasów Państwowych na drogi lokalne. Nie ma ani pomysłu prywatyzacji ani ograniczania korzystania z lasów- uzasadnia zmianę Maciej Grabowski, minister środowiska.

Wpłaty dokonywane będą corocznie przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w formie rat kwartalnych. W 2014 i 2015 roku LP będą zobligowane do wpłaty do budżetu państwa po 800 mln zł. Wysokość wpłaty w 2014 r. stanowi ok. 30 proc. skumulowanego zysku netto osiągniętego przez Lasy Państwowe w ostatnich 10 latach. Pierwsza stała wpłata w wysokości 2 proc. od zysku ze sprzedaży drewna dokonana będzie przez LP w 2016 r.

Ustawa przewiduje również wprowadzenie mechanizmu umożliwiającego zwolnienie Lasów Państwowych z obowiązku dokonywania wpłat lub przyznania ulgi we wpłatach w trybie uchwały Rady Ministrów, na umotywowany wniosek ministra właściwego do spraw środowiska, czyli rozwiązania obecnie istniejącego np. w przypadku agencji wykonawczych, na podstawie przepisów ustawy o finansach publicznych.

- Plan jest trudny, jednak gospodarka leśna nie ucierpi. Zrezygnujemy z niektórych inwestycji, które zaplanowaliśmy na rok 2014. Nie przewiduję radykalnych wyrzeczeń, takich jak redukcja zatrudnienia czy restrukturyzacja - uspokaja Adam Wasiak, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

W części dotyczącej gospodarki finansowej w LP nowelizacja wprowadza do ustawy przepis stanowiący, że politykę rachunkowości dla wszystkich jednostek PGL LP będzie określał Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Jest to rozwiązanie dostosowujące do rygorów ustawy o rachunkowości. Ustawa utrzymuje zasadę samofinansowania się LP.

Po przyjęcie projektu ustawy przez Radę Ministrów zostanie skierowany do Sejmu RP.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.