URE: Wchodzi w życie rozporządzenie dla maksymalnych cen energii z OZE na aukcjach

1546947692 farma wiatrowa zagorze tauron

fot: Tauron

Projekt wirtualnej elektrowni jest dedykowany dla odnawialnych źródeł energii

fot: Tauron

Wchodzi w życie rozporządzenie określające maksymalne ceny, po jakich w ramach aukcji, które zostaną przeprowadzone w roku 2020, wytwórcy będą mogli sprzedać energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych - poinformował we wtorek, 19 maja, Urząd Regulacji Energetyki (URE).

Są to tak zwane ceny referencyjne, które określają maksymalny poziom cen ofert składanych przez producentów zielonej energii w aukcjach. Ich wyznaczenie jest jednym z warunków umożliwiających regulatorowi ogłoszenie aukcji na sprzedaż energii z OZE w 2020 r.

W rozporządzeniu zawarto także okres wsparcia, do którego uprawnieni będą zwycięzcy tych aukcji, czyli 15 lat.

W komunikacie napisano, że w ubiegłym roku sprzedano blisko połowę przewidzianej do zakontraktowania energii (49 proc. ilości), a jej wartość stanowiła 30 proc. łącznej kwoty przewidzianej przez ustawodawcę na wsparcie OZE.

"Taka proporcja oznacza, że zakontraktowana w wyniku aukcji w 2019 r. energia była tańsza, niż zakładał ustawodawca. To pokazuje także, że system aukcyjny jest instrumentem, którego efekty przekładają się na realizację realnej infrastruktury wytwórczej po najniższym możliwym koszcie - powiedział cytowany w komunikacie prezes URE Rafał Gawin.

Zgodnie z rozporządzeniem, maksymalne wsparcie dla farm wiatrowych o mocy większej niż 1 MW wyniesie w tym roku 250 zł/MWh (o 35 zł/MWh mniej niż rok wcześniej). Stawka dla instalacji fotowoltaicznych wyniesie nie więcej niż 360 zł/MWh dla jednostek mniejszych (nie większych niż 1 MW) i 340 zł/MWh dla tych o mocy zainstalowanej większej niż 1 MW (w obu przypadkach jest to o 25 zł/MWh mniej niż w 2019 r.).

URE przypomina, że w zeszłorocznej aukcji dedykowanej nowym, dużym (o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW) instalacjom wykorzystującym energię wiatru i słońca, najtańsza energia została sprzedana za prawie 163 zł/MWh, a najdroższa za 233 zł/MWh.

Wzrastają w tym roku natomiast maksymalne ceny przewidziane m.in. dla: instalacji wytwarzających energię w wysokosprawnej kogeneracji i wykorzystujących wyłącznie biogaz rolniczy o mocy zainstalowanej mniejszej niż 0,5 MW (z 700 zł/MWh do 760 zł/MWh), o mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 0,5 MW i o mocy zainstalowanej nie większej niż 1 MW (z 670 zł/MWh do 700 zł/MWh) i większej niż 1 MW (z 640 zł/MWh do 670 zł/MWh).

Rosną też ceny maksymalne dla energii z instalacji wytwarzanej w wysokosprawnej kogeneracji i instalacji wykorzystujących biogaz pochodzący z oczyszczalni ścieków o mocy zainstalowanej mniejszej niż 0,5 MW (z 480 zł/MWh do 510 zł/MWh) i o mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 0,5 MW (z 445 zł/MWh do 475 zł/MWh).

URE poinformował, że w efekcie przeprowadzonych przez URE dotychczas aukcji (w latach 2016-2019) sprzedano ponad 150 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 38 mld zł. Wsparciem objęto ponad 2000 instalacji odnawialnych źródeł energii, kontraktując wytwarzaną w nich energię elektryczną. Zdecydowana większość wsparcia - blisko 37 mld zł - trafiła do instalacji nowo projektowanych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.