Trudne warunki w ścianach. Kopalnia kupi specjalną bieliznę

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Posiłki profilaktyczne (tzw. flapsy) to dodatek do górniczego wynagrodzenia za pracę wykonywaną w uciążliwych warunkach

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Jak poinformowali przedstawiciele kopalni Mysłowice-Wesoła, zakład w marcu zakupi bieliznę oraz koszulki trudnopalne z dzianiny wiskozowo-aramidowej dla górników. Bielizna jest przeznaczona dla osób pracujących w środowisku stwarzającym zagrożenie pożarowe, a także w atmosferze zagrożenia wybuchem.

„W związku z otrzymanym pismem, Dział Górniczy informuje, że w miesiącu marcu 2024 roku zakupi bieliznę oraz koszulki trudnopalne z dzianiny wiskozowo-aramidowej dla pracowników oddziałów G1 oraz G4. Bielizna przeznaczona dla górników oraz osób pracujących w środowisku stwarzającym zagrożenie pożarowe, a także w atmosferze zagrożenia wybuchem. Przedmiotowa bielizna posiada wysokie właściwości higroskopijne i oddychające” - poinformowali przedstawiciele kopalni w piśmie skierowanym 7 marca  do Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność KWK Mysłowice-Wesoła.

To odpowiedź na wcześniejsze pismo związku, które dotyczyło wyposażenia załogi ściany 516 i 578 w bieliznę o właściwościach termoaktywnych. Związkowcy przesłali je do dyrektora kopalni Adama Rozmusa 4 marca.

„W związku z kontrolą stanowisk pracy w dniu 29.02.2024 w ścianie 516 w pokładzie 501 w partii A zachód na poziomie 655 m przez przedstawicieli NSZZ Solidarność KWK Mysłowice-Wesoła zwracamy się z wnioskiem o pilne wyposażenie załogi pracującej w ścianach 516 w pokładzie 501 Az oraz 578 w pokładzie 510 B1, w bieliznę termoaktywną w celu poprawy komfortu pracy załogi zatrudnionej w trudnych warunkach mikroklimatu” – wskazali przedstawiciele NSZZ Solidarność.

Kopalnia Mysłowice-Wesoła należy do Polskiej Grupy Górniczej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Tatrach wyraźne ożywienie ruchu turystycznego

Obłożenie obiektów noclegowych pod Tatrami na koniec lipca wynosiło średnio ok. 75 proc., a w części hoteli sięgało 100 proc. - powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Jak ocenił, po spokojnym początku wakacji wyraźne ożywienie nastąpiło od połowy lipca.

Posłuchać muzyki 320 metrów pod ziemią? Będzie można już jesienią

Kolejna edycja koncertu „Muzyka na Poziomie” odbędzie się jesienią w kopalni Guido w Zabrzu.

Jacek Korski: Wysyłamy ludzi na odprawy i górnicze urlopy, a potem płaczemy, że pracowników brakuje

Raptem tydzień byłem na urlopie, a tu sezon ogórkowy niemal się zaczął. Nie w polityce, bo tam się trochę dzieje. Najbardziej bawi mnie zmiana poglądów i ocen na temat ludzi, którzy jeszcze wczoraj byli politycznymi sojusznikami. Nie emocjonuje mnie to, bo złudzenia na temat polityków w naszym kraju straciłem już dawno.

Największy przywóz gazu do Polski z Danii i USA

Import gazu ziemnego do Polski wzrósł o 23 proc. rdr w 2025 r. a najwięcej tego paliwa sprowadzono z Danii i Stanów Zjednoczonych - poinformowało Ministerstwo Energii. Dostawy LNG stanowiły ponad 40 proc. importu.