Transport: Terminal Promowy w Świnoujściu w porozumieniu Operatorów Terminali Przeładunkowych

fot: Krystian Krawczyk

Po przebudowie Terminal Promowy w Świnoujściu będzie przystosowany do obsługi transportu intermodalnego

fot: Krystian Krawczyk

Terminal Promowy w Świnoujściu dołączył do porozumienia o współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Sygnatariusze porozumienia chcą wspierać rozwój transportu intermodalnego i logistycznych łańcuchów dostaw.

W 2018 r. PKP S.A. wraz z kilkoma podmiotami działającymi w branży obejmującej transport, spedycję i logistykę zainicjowały powstanie porozumienia o współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej - poinformowały w czwartek służby prasowe Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Porozumienie ma być wspólnym głosem, wspierającym rozwój transportu intermodalnego (obejmującego więcej, niż jeden rodzaj transportu - PAP) i logistycznych łańcuchów dostaw.

W czwartek nowym, dwudziestym z kolei członkiem porozumienia została spółka Terminal Promowy Świnoujście.

- Obecnie Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście prowadzi na terminalu promowym w Świnoujściu inwestycję "Przystosowanie infrastruktury do obsługi transportu intermodalnego" - powiedział prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś. - Rozwój w kierunku tzw. intermodalu to wymóg czasu i oczekiwań rynku. Dzisiaj na terminalu transport towarów z wykorzystaniem kolei niestety nie istnieje. Naprawie tej sytuacji służy właśnie ta inwestycja oraz nasza obecność w porozumieniu - dodał Urbaś.

- Włączenie terminalu do lądowych sieci połączeń intermodalnych ma ogromne znaczenie dla jego dalszego rozwoju - podkreślał Urbaś. - W tym zakresie liczymy bardzo na wsparcie i pomoc partnerów z PKP. Obecnie w całym zespole portów Szczecin-Świnoujście udział transportu kolejowego w przewozach ogółem stanowi 28 proc. Wierzę, że wspólne inwestycje z PKP ukierunkowane na poprawę dostępu do naszych portów zaowocują tym, że to kolej będzie liderem w relacjach z transportem zaplecza - powiedział Urbaś.

- Przystępując do Porozumienia, widzimy szansę na zwiększenie obrotów poprzez lepsze wykorzystanie potencjału rozpoczętej w ubiegłym roku inwestycji, która umożliwi obsługę transportów intermodalnych w Świnoujściu - powiedział prezes zarządu spółki Terminal Promowy Świnoujście Marek Kowalewski.  - Obecnie te transporty, niestety, nie są realizowane. Jestem pewien, że takie wspólne działanie pozwoli nam skorzystać z doświadczenia firm, które takie usługi realizują - dodał.

Terminal promowy w Świnoujściu oferuje do 13 połączeń promowych na dobę w relacjach ze szwedzkimi portami w Ystad i w Trelleborgu - powiedział Kowalewski. Jak dodał, "nasi klienci, zarówno armatorzy, jak i firmy branży spedycyjnej i logistycznej oczekują od nas stałej poprawy infrastruktury dostępowej do portów".

- Polskie Koleje Państwowe, inicjując oraz uczestnicząc w Porozumieniu podjęły się roli koordynatora działań wspierających odśrodkowy rozwój rynku usług obejmujących transport, spedycję i logistykę" - podkreślał z kolei członek zarządu PKP Mirosław Antonowicz. "Beneficjentami tych działań są zarówno spółki z Grupy PKP, jak i pozostali uczestnicy porozumienia. Wzajemna współpraca i wymiana informacji w zakresie porozumienia jest swego rodzaju krajową przeciwwagą dla aktywnie funkcjonujących stowarzyszeń, formalnych lub nieformalnych związków firm logistycznych z Europy Zachodniej. Działania nasze wpisują się również w założenia rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 r. z perspektywą do 2030 r. - dodał Antonowicz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.