Transport: rosną przewozy PKP Cargo

1326778045 pkp cargo pl

fot: PKP Cargo

Decyzję o powołaniu wspólnego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego na szczeblu krajowym związki zawodowe działające w PKP Cargo podjęły 2 lutego

fot: PKP Cargo

Grupa PKP Cargo w czerwcu 2017 r. przewiozła 9,2 mln ton towarów, czyli o 12,3 proc. więcej niż w czerwcu 2016 r. - podała w środę Grupa, powołując się na dane GUS. Dodano, że wzrósł przewóz kamienia, rud metali, kontenerów, metali, drewna i paliw.

Czerwiec tego roku był kolejnym miesiącem, w którym Grupa PKP Cargo uzyskała dobre wyniki przewozowe - poinformowano. Grupa miała wysoki, bo wynoszący 84 proc., udział we wzroście całego rynku w ujęciu masy towarowej.

"Wykonana przez Grupę w czerwcu 2017 roku praca przewozowa wyniosła 2,45 mld tkm (tonokilometrów - PAP), o 12,1 proc. więcej niż w czerwcu 2016 roku. Udział Grupy we wzroście rynku pod względem pracy przewozowej w czerwcu 2017 roku wyniósł 81 proc." - czytamy.

Dodano, że Grupa PKP Cargo w czerwcu 2017 r. uzyskała 53,45 proc. udziału w rynku pod względem pracy przewozowej i 46 proc. masy towarowej.

Poinformowano, że Grupa odnotowała wzrost przewozów kamienia, co było efektem m.in. "pozyskania transportów od konkurencyjnego przewoźnika, zwiększonego zapotrzebowania odbiorców na przewozy kruszyw do betoniarni i wytwórni mas bitumicznych oraz realizacji przewozów na potrzeby budowy kilkunastu odcinków dróg i obwodnic, a także remontu odcinka jednej z linii kolejowych w kraju".

Jak wyjaśniono, zwiększone przewozy rud metali były wynikiem m.in. "wzrostu zapotrzebowania na rudę żelaza ze strony jednej z czołowych hut w kraju, a także realizacji przewozów spieków do innej z hut w kraju".

Na wzrost przewozów paliw miały wpływ m.in. "zwiększone transporty z jednej z baz paliw w kraju oraz w imporcie lądowym ze Wschodu do terminali/baz paliw w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na paliwa po zmianach legislacyjnych likwidujących szarą strefę w gospodarce".

Jak wyjaśniła Grupa PKP Cargo, większe przewozy kontenerów uzyskano za sprawą m.in. "zwiększonych transportów z portów morskich i w odwrotnym kierunku oraz w tranzycie w kierunku wschód-zachód (rozwój przewozów z/do Chin)". Natomiast "wzrost przewozów metali osiągnięto dzięki m.in. większym przewozom do jednej z hut na południu kraju oraz pozyskaniu transportów od konkurencyjnego przewoźnika" - czytamy w komunikacie.

Grupa poinformowała, że za większe przewozy drewna odpowiadał m.in. wzrost transportów do jednej z fabryk w północno-zachodniej części kraju oraz do jednej z fabryk na południu Polski. Jak dodano, "w porównaniu do maja 2017 roku, w czerwcu bieżącego roku wzrosły przewozy m.in. kamienia oraz metali".

"Po pierwszym półroczu 2017 roku udział rynkowy Grupy PKP CARGO w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku w ujęciu masy towarowej wzrósł z 43,63 proc. do 45,35 proc. (wzrost o 1,72 pkt proc.), a w ujęciu pracy przewozowej zwiększył się z 51,05 proc. do 52,73 proc. (+1,68 pkt proc.). Udział rynkowy Grupy PKP CARGO w czerwcu br. w porównaniu do czerwca 2016 roku w ujęciu masy towarowej wzrósł z 43,57 proc. do 46,00 proc. (+2,43 pkt proc.), a w ujęciu pracy przewozowej zwiększył się z 51,33 proc. do 53,45 proc. (+2,13 pkt proc.)" - wskazano w komunikacie.

Według komunikatu przewozy Grupy PKP Cargo "w ujęciu masy po pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku były o 13,8 proc. większe, a praca przewozowa o 11,0 proc. większa niż po analogicznym okresie 2016 roku", zaś udziały Grupy we wzroście rynku w okresie od stycznia do czerwca 2017 wynosiły odpowiednio 63 proc. i 75 proc." - podano.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Coraz mniej rent wypadkowych. I to o niemal jedną trzecią w ciągu dekady!

Liczba osób pobierających renty wypadkowe systematycznie maleje. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ubyło ponad 57 tys. świadczeniobiorców. Dane ZUS pokazują, że trend jest trwały i obejmuje wszystkie główne grupy rent wypadkowych.

Czescy samorządowcy chcą metropolii z Katowicami – pokazali projekt memorandum

Za miedzą ruszy duża inwestycja BMW, do pracy zabraknie ludzi. Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, w ostrawskim magistracie 11 czerwca. Konferencji patronowały medialnie redakcje Trybuny Górniczej i portalu netTG.pl.

Będą zmiany na węźle A4 w Chorzowie. Czy to koniec korków?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na modernizację układu komunikacyjnego węzła autostrady A4 z ulicami Batorego i Oświęcimską w Chorzowie. Jest szansa, że korki będą przynajmniej nieco mniejsze.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków – nowoczesne rozwiązanie dla domu

Właściciele domów, które nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej, coraz częściej poszukują sposobu na skuteczne zagospodarowanie ścieków bytowych. W takiej sytuacji liczy się nie tylko zgodność systemu z obowiązującymi przepisami, lecz także wygoda codziennego użytkowania oraz ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Biologiczna oczyszczalnia ścieków odpowiada na te potrzeby dzięki wykorzystaniu naturalnych procesów zachodzących z udziałem mikroorganizmów.