Powrót do pomysłu inhalacji, lecz nie w podziemnych wyrobiskach

fot: Tomasz Rzeczycki

SPZOZ „Repty” GCR im. gen. J. Ziętka w Tarnowskich Górach

fot: Tomasz Rzeczycki

Na wrzesień zaplanowano wstępnie uruchomienie tężni solankowej w parku w Reptach. Obiekt ma swą stylistyką nawiązywać do historii Tarnowskich Gór. Jak wynika z przedstawionych wizualizacji, znajdą się tam młotek i pyrlik, przypominające o górniczej przeszłości miasta. Tego rodzaju budowli w mieście jeszcze nie było.

- Tężnia solankowa nie jest inwestycją miejską. To pierwsza tężnia w Tarnowskich Górach. Teren, na którym stanie tężnia, nie należy do miasta - informuje Ewa Kulisz z Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

Inwestorem tężni jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Repty” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach. Zakład zdobył na nią dofinansowanie jeszcze w poprzednim roku w IV edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

W czwartej edycji tego konkursu zgłoszono wiele pomysłów, a głosowanie trwało do 12 września 2022 r. Tarnogórska tężnia uzyskała 9136 punktów, co uznano za wysoki wynik. Dzięki temu na mocy uchwały nr 1676/363/VI/2022 Zarządu Województwa Śląskiego z 21 września 2022 r. w sprawie zatwierdzenia listy zadań do realizacji z podziałem na pule w IV edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego województwa śląskiego pomysł zyskał finansowanie. Jego wykonanie ma kosztować 2 497 000 zł.

Obiekt pod nazwą Tężnia Gwarków ma powstać w reptowskim parku, w pobliżu SPZOZ „Repty”. Wysokość budowli określono na 6 m, a jej długość na 20 m. „Zadanie ma charakter ekologiczny, promujący naturalne metody lecznicze i rehabilitacyjne. Inhalacje solankowe wspomagają leczenie i działają profilaktycznie przy schorzeniach gardła, krtani i oskrzeli, co jest bardzo istotne z punktu widzenia specjalistycznej profilaktyki zdrowotnej, związanej z chorobami układu oddechowego mieszkańców miasta i województwa śląskiego. Inwestycja będzie zrealizowana z wykorzystaniem ekologicznych materiałów, między innymi drewna i tarniny” - zapisano w opisie inwestycji.

Warto przypomnieć, że w przeszłości były już zamiary podjęcia działalności inhalacyjnej w tym miejscu. Było to w drugiej połowie XX w., gdy tutejsza placówka nosiła nazwę Górnicze Centrum Rehabilitacji Leczniczej i Zawodowej. Rozważano wówczas wykorzystanie wyrobisk podziemi tarnogórskich do inhalacji. Przeprowadzone wtedy badania wykazały, że poza stałą temperaturą nie posiadają one jakichś specjalnych walorów leczniczych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.