Tereny po kopalni Saturn będą zagospodarowane. Górnicza spółka przekazała je miastu

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała Czeladzi grunty warte ponad 4,2 mln zł. To 13 działek o łącznej powierzchni ponad 9 ha, z których największe zlokalizowane są w rejonie ul. Granicznej i Katowickiej. Umożliwi to miastu zagospodarowanie tych gruntów, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. terenów zielonych - poinformowała SRK.

fot: SRK/M. Dorosiński

Tereny po kopalni Saturn czeka odmiana

fot: SRK/M. Dorosiński

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała Czeladzi grunty warte ponad 4,2 mln zł. To 13 działek o łącznej powierzchni ponad 9 ha, z których największe zlokalizowane są w rejonie ul. Granicznej i Katowickiej. Umożliwi to miastu zagospodarowanie tych gruntów, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. terenów zielonych - poinformowała SRK.

- Naszą rolą jest otwieranie terenów poprzemysłowych na nowe życie i nowe perspektywy. Każda taka darowizna pokazuje, że transformacja regionów górniczych jest szansą, a nie wyzwaniem. Czeladź jest doskonałym przykładem przemian pokopalnianej infrastruktury w nowe przestrzenie dla mieszkańców - mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

Otrzymane grunty gmina zamierza wykorzystać m.in. na działania z zakresu ochrony środowiska. Na realizację planowanych inwestycji Czeladź planuje ubiegać się w przyszłości o dofinansowanie z funduszy europejskich oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Chcemy wykorzystać te nieruchomości do realizacji celów publicznych, przede wszystkim podnosząc jakość infrastruktury komunalnej i komunikacyjnej oraz poprawiając stan ogólnodostępnych terenów zielonych. Ten obszar ma także duży potencjał jako zielony łącznik pomiędzy Czeladzią a Sosnowcem, dlatego ważnym elementem będą również działania proekologiczne i rekultywacja terenów pokopalnianych - tłumaczy Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

To kolejne nieruchomości, które Spółka przekazała Czeladzi. Wcześniej, w latach 2004-2005, z rąk SRK do gminy trafiło ponad 35 ha. Efektem są liczne inwestycje, które odmieniły oblicze pogórniczego miasta. Na przekazanych gruntach powstało m.in. nowoczesne i interaktywne muzeum - Centrum Dziedzictwa Górnictwa oraz Galeria Sztuki Współczesnej. Odrestaurowano też dawną cechownię kopalni Saturn. Działania te są finansowane m.in. dzięki znacznym dotacjom z Unii Europejskiej. W planach są kolejne projekty - pierwszy w mieście kryty basen i ścianka wspinaczkowa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Bezpieczeństwo energetyczne Polski opiera się na ludziach. Obchody Dnia Energetyka w PGE GiEK

Wyrazy uznania od władz państwowych, ważne deklaracje dotyczące sektora oraz wyróżnienia dla kilkudziesięciu zasłużonych pracowników. Za nami tegoroczne obchody Dnia Energetyka w spółce PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Wydarzenie stało się okazją do podkreślenia kluczowej roli, jaką pracownicy elektrowni odgrywają w codziennym zapewnianiu stabilności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Koleje Śląskie zapraszają na pokład: specjalne i bezpłatne przejazdy Impulsem 2

Nowoczesne Impulsy 2 coraz częściej można spotkać podczas codziennych podróży Kolejami Śląskimi po regionie. Teraz pasażerowie będą mogli bliżej poznać najnowsze pociągi z nowosądeckiego Newagu podczas dwóch specjalnych przejazdów: 20 sierpnia na trasie Katowice – Żarki-Letnisko oraz 25 sierpnia na trasie Katowice – Lubliniec. W niedzielę bezpłatnie będzie można dojechać na Memoriał Kamili Skolimowskiej.

Projektowana jest rozbudowa odcinka drogi do lotniska Katowice

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach do połowy lipca 2028 r. ma dysponować dokumentacją rozbudowy jednojezdniowego odcinka drogi nr 913 na przebiegu od węzła z trasą S1 do lotniska Katowice - wynika z informacji ZDW. Pozostała część dojazdu do Katowice Airport jest już dwujezdniowa.

Rynek węgla w II kwartale 2026 r.

Sytuacja na międzynarodowym rynku węgla w II kwartale 2026 r. była zmienna. Na ceny wpływały zarówno wydarzenia geopolityczne, jak i sytuacja na rynkach gazu i ropy. Duże znaczenie miały również zmieniające się warunki pogodowe oraz sezonowe zapotrzebowanie na energię w Europie i Azji.