Tempo zamykania elektrowni węglowych zwalnia. Surowiec wraca do łask, ale to nie potrwa długo

Bez węgla trudno będzie ustabilizować dostawy energii, gdy produkcja z elektrowni wiatrowych i słonecznych zacznie się wahać.

fot: Maciej Dorosiński

Tempo zmykania elektrowni węglowych w Europie zaczyna zwalniać

fot: Maciej Dorosiński

Bez węgla trudno będzie ustabilizować dostawy energii, gdy produkcja z elektrowni wiatrowych i słonecznych zacznie się wahać.

Wygląda na to, że już cały świat powoli przekonuje się do węgla, nie tylko Azja i USA. Indie, importujące znaczną część swojego LNG przez zagrożoną Cieśninę Ormuz, zaczęły wykorzystywać więcej węgla krajowego ze względu na wysoki koszt gazu. Jednocześnie kraj zmaga się z ekstremalnymi upałami i rekordowym zużyciem energii elektrycznej. Elektrownie węglowe pokrywają obecnie nawet trzy czwarte szczytowego zapotrzebowania.

Władze Indii nakazały nawet elektrowniom spalającym importowany węgiel pracę na pełnych obrotach i wznowiły działanie niektórych elektrowni gazowych, które zostały zamknięte z powodu wysokich kosztów. Podobny trend obserwuje się również w Korei Południowej. Tamtejszy rząd zdecydował by zwiększyć produkcję energii elektrycznej z węgla o ponad jedną trzecią i zmniejsza zależność od LNG. Na przykład import węgla z Rosji znacznie wzrósł. Seul zniósł również limity, które wcześniej ograniczały korzystanie z elektrowni węglowych w miesiącach wiosennych.

Węgiel powraca do łask również w Europie, która od dawna jest symbolem zielonej transformacji. Niemcy przyznają, że zamykanie elektrowni węglowych zwalnia, ponieważ budowa źródeł gazu i wodoru opóźnia się z harmonogramem. Niektóre elektrownie, które miały funkcjonować jedynie jako rezerwy, mogły wrócić do normalnej pracy. 

Niemiecki plan ostatecznego zakończenia wykorzystywania węgla do 2038 r. zaczyna zatem konfrontować się z rzeczywistością bezpieczeństwa energetycznego i niestabilnością rynku. Operatorzy sieci ostrzegają, że bez węgla trudno będzie ustabilizować dostawy energii, gdy produkcja z elektrowni wiatrowych i słonecznych zacznie się wahać.

Włochy formalnie przesunęły w tym roku zakończenie wykorzystywania węgla o 13 lat – z 2025 na 2038 r. Cztery ostatnie włoskie elektrownie węglowe otrzymały dłuższy okres eksploatacji, a rząd określa je jako strategiczną rezerwę na wypadek dalszych wzrostów cen gazu i ropy naftowej. 

Eksperci nie spodziewają się jednak, że obecny powrót węgla zatrzyma długoterminowy rozwój odnawialnych źródeł energii. Energia słoneczna i wiatrowa jest obecnie tańsza niż nowe elektrownie węglowe w wielu regionach. Ponadto koszty wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych stale spadają, Węgiel zatem pozostaje kluczowym gwarantem stabilności energetycznej dla wielu krajów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Strategia dla ciepłownictwa: OZE do 52 proc., magazyny energii i 200 mld zł na transformację

Projekt Strategii Transformacji Ciepłownictwa do 2040 r. autorstwa Ministerstwa Energii zakłada do 52,2 proc. udziału OZE w ciepłownictwie systemowym, do 576 GWh pojemności magazynów ciepła w systemach ciepłowniczych i do 100 proc. ciepła systemowego ze źródeł nisko i bezemisyjnych - podał resort.

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.