Tegoroczny lipiec z rekordową liczbą rejestracji samochodów

fot: Krystian Krawczyk

Czas oszczędzać na paliwie

fot: Krystian Krawczyk

W lipcu 2025 r. zarejestrowano w Polsce ponad 55 tys. samochodów osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5 t; to najlepszy lipcowy rezultat od ćwierć wieku - poinformował w poniedziałek IBRM Samar. Rekordowy wzrost sprzedaży odnotowali producenci samochodów z Chin.

Z danych zawartych w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że liczba zarejestrowanych aut osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5 t wzrosła w lipcu 2025 roku w porównaniu z tym samym miesiącem roku poprzedniego i była również wyższa w stosunku do czerwca br. - poinformował Samar. Tegoroczny lipiec przyniósł najlepszy rezultat od ćwierć wieku. Skumulowana liczba rejestracji w 2025 r. jest większa od tej zanotowanej w 2024 r.

Według danych CEPiK w lipcu 2025 r. zarejestrowano w Polsce 55 844 samochody osobowe oraz dostawcze o DMC do 3,5 t, czyli o 16,48 proc. więcej niż rok wcześniej oraz o 0,57 proc. więcej niż w czerwcu. Skumulowane dane za pierwsze 7 miesięcy br. (374 196 szt.) wykazują wzrost sprzedaży w 2025 roku o 4,59 proc.

Samar podał również, że w lipcu chińscy producenci uzyskali 8,2 proc. udziału w rynku, czyli o 2,1 punktu procentowego więcej niż w czerwcu i 1,1 p.p. więcej od rekordowego wyniku w maju, kiedy to 7,1 proc. nowo rejestrowanych samochodów było chińskiej produkcji.

Z danych CEPiK wynika też, że udział nowych elektrycznych samochodów osobowych (BEV) w rynku wyniósł w lipcu 7,6 proc., czyli tyle samo co w czerwcu.

Prognoza IBRM SAMAR na 2025 rok zakłada rejestrację około 570 tys. samochodów osobowych oraz 67,5 tys. samochodów dostawczych, przy czym, jak zauważyli eksperci - dynamika wzrostu pokazuje, że ostateczny wynik może być jeszcze wyższy.

Jedenaście z pierwszych piętnastu marek klasyfikowanych na liście rankingowej pod względem największej sprzedaży odnotowało wzrost liczby samochodów zarejestrowanych w 2025 roku w porównaniu z podobnym okresem poprzedniego roku. Liderem wzrostu okazało się MG z wynikiem 105,62 proc. Z kolei największy spadek zanotowała Toyota - 10,52 proc.

Toyota utrzymała jednak pozycję lidera rynku. W 2025 roku klienci kupili i zarejestrowali 53 194 auta tej marki, a jej udział w rynku wyniósł 15,85 proc. Drugie miejsce zajęła Skoda, z wynikiem 35 602 szt., o 2,87 proc. wyższym niż w takim samym okresie 2024 roku i 10,61 proc. udziału w rynku. Na trzecim miejscu uplasował się Volkswagen. Klienci niemieckiego producenta zarejestrowali w 2025 roku 24 351 samochodów, o 16,97 proc. więcej niż przed rokiem. Udział tej marki w polskim rynku wyniósł 7,26 proc. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dzisiaj zawyją syreny. To nie alarm, a test systemu

W sobotę, 1 sierpnia 2026 r. o godz. 17.00, na terenie województwa śląskiego zostanie przeprowadzony wojewódzki trening systemów wykrywania i alarmowania. Test będzie jednocześnie formą upamiętnienia 82. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Inflacja do końca roku pozostanie w przedziale 3,0-3,5 proc.

Wskaźniki inflacji CPI i bazowej do końca 2026 r. powinny utrzymywać się w przedziale 3,0-3,5 proc. rdr, a RPP prawdopodobnie odłoży decyzje o zmianach stóp procentowych do czasu większej klarowności perspektyw inflacji - ocenili ekonomiści Pekao po piątkowej publikacji danych GUS.

Polscy przewoźnicy zdominowali drogowy transport towarów w UE

Przewoźnicy z Polski odpowiadają za ponad 20 proc. drogowego transportu towarów w krajach Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w piątek, 31 lipca 2026 r. Przewożą najwięcej w całej UE.

Zabrze z dofinansowaniem 7,2 mln zł. Przebudowa ważnego skrzyżowania coraz bliżej

Miasto Zabrze otrzymało 7,2 mln zł z rezerwy subwencji Ministerstwa Infrastruktury na 2026 rok na rozbudowę układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Tarnopolskiej i Składowej. To kluczowy krok w kierunku rozpoczęcia jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w północnej części miasta, która ma znacząco poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu.