Tak minął dzień w górniczej i surowcowej branży

1660208241 scwis

fot: ścwis

Nową ekspozycję otwarto na 40. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek

fot: ścwis

Od pacyfikacji kopalni Wujek minęły 43 lata. Ten temat zdominował dzisiaj portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie. Piszemy także o nowej platformie internetowej JSW i sklepie PGG dla klientów biznesowych i instytucjonalnych. Na północy kraju doszło do potężnej awarii. Bez prądu jest ponad 30 tys. odbiorców.

* Wierzę w to, że wolna, suwerenna i niepodległa Polska nigdy nie zapomni o swoich wiernych synach, o ofiarach tej walki. Nigdy nie zapomni o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, by w 1989 roku i później ta Polska wreszcie mogła powrócić – mówił Prezydent Andrzej Duda w przeddzień 43. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek.

* W niedzielę, 15 grudnia, przed kopalnią Zofiówka (dawniej Manifest Lipcowy) w Jastrzębiu-Zdroju oddano hołd górnikom, przeciw którym 43 lata temu, dwa dni po ogłoszeniu stanu wojennego, użyto broni. Przed tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele załogi, zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i dyrekcji kopalni - poinformowali przedstawiciele JSW.

* Jastrzębska Spółka Węglowa uruchomiła nową edukacyjną platformę internetową „To jest węgiel”. Strona, która ma edukować, angażować i inspirować, stanowi centrum wiedzy o węglu metalurgicznym – surowcu, który jest nieodzowny w przemyśle stalowym i ma ogromne znaczenie w codziennym życiu - informują przedstawiciele JSW.

* W poniedziałek, 16 grudnia, Polska Grupa Górnicza uruchomiła dla klientów biznesowych i instytucjonalnych sklep internetowy typu B2B (z ang. business-to-business, między przedsiębiorcami). Z zakupów węgla przez internet będą mogły korzystać: szkoły, przedszkola, przychodnie zdrowia, remizy OSP, parafie, urzędy gmin i wiele innych firm i instytucji. Do tej pory węgiel opałowy przez internet kupować mogły tyko osoby fizyczne - właściciele domów i mieszkań – informują przedstawiciele PGG.

* Ok. 32 tys. odbiorców z trzech województw: pomorskiego, zachodnio-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego pozbawionych jest prądu. Najwięcej, bo ok. 16 tys. w oddziale gdańskim - przekazała rzeczniczka Energa Operator. Jest to spowodowane silnym wiatrem, który przechodzi przez północne województwa.

* Promocja kultury bezpieczeństwa, dobrych praktyk i bezpiecznych zachowań w zakładach górniczych była głównym celem narady kierownictwa Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku z przedsiębiorcami oraz kierownikami ruchu podziemnych zakładów górniczych - poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego.

* Minister Finansów wyemitował obligacje o wartości 160 mln zł dla Ministerstwa Przemysłu na podwyższenie kapitału Południowego Koncernu Węglowego - poinformował w poniedziałek resort finansów.

* Jak poinformowali przedstawiciele PKW, w tym roku w ramach Szlachetnej Paczki, pracownicy spółki połączyli siły, by przygotować wyjątkowe, pełne serca upominki dla 79-letniej pani Magdaleny, seniorki, która zmaga się z samotnością i codziennymi trudnościami.

* PKP Cargo do dziś dotkliwie odczuwa negatywne skutki tzw. decyzji węglowej byłego premiera Mateusza Morawieckiego z lipca 2022 roku oraz sposobu jej wykonania przez ówczesny zarząd spółki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.