węgiel kamienny

Lista artykułów

Energetyka: spalają coraz więcej węgla, głównie z USA

Niemcy, choć oficjalnie stawiają na zieloną energię, z miesiąca na miesiąc spalają coraz więcej węgla i planują budowę elektrowni węglowych. Powód - węgiel jest tani, a po wyłączeniu elektrowni jądrowych brakuje energii. Coraz więcej węgla dociera do nich z USA.Jedna z najnowszych niemieckich elektrowni opalanych węglem wznosi się w Luenen na nabrzeżu ponad

Kiedy skończy nam się węgiel?

- W naszym kraju pozycja węgla kamiennego wydaje się zagwarantowana na przynajmniej kilkadziesiąt lat. Węgiel kamienny będzie miał w dalszym ciągu szczególne znaczenie w kształtowaniu potencjału wytwórczego elektroenergetyki – czytamy w raporcie o zasobach węgla kamiennego, przygotowanym przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii

Górnictwo: w JSW fedrują mniej

Wprawdzie szczegółowe wyniki Jastrzębskiej Spółki Węglowej, osiągnięte po pierwszym półroczu 2014 r., zaprezentowane zostaną dopiero w połowie sierpnia, jednak już teraz Spółka ujawnia niuanse dotyczące swojej produkcji za II kwartał.– Wydobycie było niższe od naszych planów z powodu problemów górniczo-geologicznych w kopalni

Więcej spotkań niż konkretów

Zaczęło się humorystycznie. Planowane od tygodni posiedzenie Komisji Gospodarki poświęcone górnictwu tuż po otwarciu chciano przełożyć, gdyż w tym samym czasie wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz musiał referować tematykę wykorzystania OZE podczas sesji plenarnej. Wobec twardej postawy licznej delegacji ze Śląska zadecydowano, że posiedzenie odroczono tylko o 2

Górnictwo: mają pozwolenie, chcą budować kopalnię

Kopalnia New Crofton w hrabstwie Yorkshire otrzymała pozwolenie na budowę. W momencie uruchomienia będzie to pierwsza od 25 lat nowa kopalnia podziemna w Wielkiej Brytanii. Kopalnia ma być zarządzana przez spółkę pracowniczą.Plany zakładają budowę kopalni, w której zatrudnienie znajdzie około 50 osób. Wydobycie ma wynieść 5 mln ton do 2036 roku.Według władz

Jarosław Grzesik o Państwowych Składach Węgla

- Mam nadzieję, że powstanie tej spółki przyniesie korzyści zarówno po stronie producentów, jak i finalnych odbiorców - stwierdził Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności, po tym jak podczas posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce pojawiła się informacja, że do końca sierpnia ma

Górnictwo: po pięciu miesiącach 631 mln zł straty

Sytuacja górnictwa węgla kamiennego w Polsce dramatycznie się pogarsza. Po 5 miesiącach br. branża miała 631 mln zł straty. Informację o kondycji branży przedstawiono we wtorek (22 lipca) podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki.Wyniki spółek węglowych zaprezentował dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki prof. Maciej Kaliski.Do końca

Górnictwo: Zespół Międzyresortowy obraduje w Warszawie

W piątek (18 lipca) na kolejnym posiedzeniu zbiera się Międzyresortowy Zespół ds. Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce. Spotkanie, któremu przewodniczyć będzie wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz, odbędzie się w Ministerstwie Gospodarki.W programie posiedzenia znajdą się trzy punkty. Pierwszym będzie powołanie spółki Polskie