węgiel kamienny

Lista artykułów

1325582443 sprzedaz wegla arc

Afera z receptami przysłoniła akcyzę węglową

- Witam, chciałbym kupić 5 ton węgla. Czy mogę? - z takim pytaniem dzwonię do jednego z wielu składów węglowych, znajdujących się w województwie śląskim. Okazuje się, że to proste pytanie otwiera całą masę skomplikowanych problemów, związanych z nieszczęsną akcyzą na "czarne złoto". Jak się okazuje od tygodnia, kiedy pojawiły się pierwsze sygnały dotyczący komplikacji w sprzedaży węgla, nic się nie zmieniło. - Wszystko zależy od tego, do czego będzie pan wykorzystywał węgiel. Jeśli chce

Ekwiwalent: ZUS wypłaci za węgiel

Od stycznia br. osoby pobierające ekwiwalent za węgiel od ZUS, nie będą musiały ponownie składać wniosków. O tej istotnej zmianie poinformował poseł Krzysztof Gadowski, który w sejmowej Komisji Gospodarki prowadził prace nad zmianą ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót

GIG: węglowe paliwo z laboratorium

W czerwcu br. w Kopalni Doświadczalnej Barbara ma ruszyć laboratoryjna instalacja do produkcji paliw z węgla. W jej powstawaniu biorą udział naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Warto wiedzieć, że badania w tej dziedzinie prowadzone były w GIG już w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Zakończyły się sukcesem, choć nie zdołano uruchomić instalacji

Jak górnośląski węgiel wodą w świat płynął

Rozmowa z Adamem Frużyńskim, kierownikiem działu techniki i historii górnictwa MGW w Zabrzu.Jak kiedyś transportowano węgiel?Był to spory problem. Początkowo, gdy węgiel kupowały położone w pobliżu kopalni nieduże zakłady przemysłowe, przewożono go ciągniętymi przez konie furmankami. Koszty tego transportu były bardzo wysokie, a niewielka prędkość i nieduży ładunek,

Historia: droga węgla w zabrzańskim muzeum

Wiele wspaniałych eksponatów związanych z historią transportu węgla zaprezentowano w czwartek (12 stycznia) w zabrzańskim Muzeum Górnictwa Węglowego w ramach wystawy „Droga Węgla". Do najwspanialszych należą modele statków i barek, a także liczne mapy, fotografie i pamiątki pamiętające nierzadko XIX wiek.Mało kto dziś wie, że przed I wojną

Akcyza: związkowcy krytycznie o nowych przepisach

Jasnej interpretacji prawa dotyczącego obowiązującej od początku roku akcyzy na węgiel i koks domagają się związkowcy z Górniczej Solidarności. Nazywają nowe regulacje "bublem prawnym", argumentują, że zmiany naraziły na kłopoty tysiące Polaków.- Formalności wymagane przy zakupie nawet niewielkiej ilości węgla na własny użytek są absurdalne. Mamy do

Węgiel: akcyzowe zamieszanie

Nowy rok przyniósł znowelizowaną ustawę o podatku akcyzowym. Na jej podstawie akcyzą zostały objęte czynności związane z handlem węglem. Nowelizacja przyniosła nie tylko nowy podatek ale przede wszystkim chaos informacyjny, który odbił się m.in. na sytuacji składów węglowych oraz ludzi uprawnionych do deputatu.Jeden z mieszkańców Katowic, który

Zabrze: jedzie węgiel z daleka

„Droga węgla" - taki tytuł nosi wystawa przygotowana przez zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego. Ma ona na celu przybliżyć historię transportu „czarnego złota" od końca XVIII wieku po lata 90. XX wieku. Wernisaż wystawy odbędzie się 12 stycznia br.,a ekspozycję będzie można oglądać do 15 kwietnia - dowiedział się portal nettg.pl od