węgiel kamienny

Lista artykułów

Cena węgla będzie się wahać

Ceny węgla na świecie są pochodną kosztów wydobycia i popytu na to paliwo. Przy wzrastających kosztach produkcji i zmieniającej się sytuacji na światowych rynkach występują duże wahania. Ten trend utrzyma się - w obecnych warunkach gospodarczych trudno jest trafnie przewidywać koniunkturę i z wyprzedzeniem planować do niej strategię biznesową. Rozwiązaniem, które w

Zarządzanie kosztami wyzwaniem dla górnictwa

50 proc. wydatków na wydobycia węgla w Polsce stanowią nieelastyczne koszty stałe, w tym głównie pracy i świadczeń socjalnych. Systematycznie spadająca produkcja surowca wymaga więc efektywnego gospodarowania kosztami by dostosować się do obecnych wymagań rynkowych. Wzrost obciążeń fiskalnych w sektorze wydobywczym jest i pozostanie globalnym trendem

Akcyza: górnicza Solidarność żąda wyjaśnień

Akcyza na węgiel i wynikające z niej komplikację są ostatnim czasie częstym tematem na łamach portalu górniczego nettg.pl. W sprawie tej zainterweniowała górnicza Solidarność, która zażądała od rządu szczegółowej interpretacji ustawy o podatku akcyzowym.Jak już wspominaliśmy na nettg.pl górnicy mogą odbierać deputat jednak warunkiem zwolnienia

Bogdanka: węgiel dla Kozienic za ponad 11 miliardów

Spółka Bogdanka podpisała z Elektrownią Kozienice z grupy Enea wieloletnią umowę na dostawy węgla energetycznego dla potrzeb nowo budowanego bloku. Szacunkowa wartość umowy wynosi 11,248 mld złotych netto, podały firmy w komunikacie.- Umowa została zawarta na okres od dnia zawarcia do dnia 31 grudnia 2036 roku, z fizycznym rozpoczęciem dostaw węgla energetycznego w I kwartale

Komu węgiel z akcyzą?

Aldona Węgrzynowicz ekspert Izby Celnej w Katowicach:Z dniem 2 stycznia 2012 roku wyroby węglowe, takie jak: węgiel kamienny, węgiel brunatny i koks podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Węgiel zużywany przez gospodarstwa domowe jest zwolniony z podatku akcyzowego. Nabywca węgla uprawniony do korzystania ze zwolnienia od akcyzy dokonuje jego zakupu w punkcie sprzedaży

Energetyka: gigantyczny kontrakt dla Bogdanki

Należąca do Grupy Enea Elektrownia Kozienice jest na końcowym etapie negocjacji z Bogdanką w sprawie gigantycznego kontraktu dotyczącego zakupu węgla dla nowego bloku - informuje Dziennik Gazeta Prawna. Wartość kontraktu szacowana jest na 15 mld zł. Z ustaleń gazety wynika, że umowa może zostać parafowana na początku przyszłego tygodnia. Dostawy węgla mają rozpocząć się w

Sadovaya Group: 1,264 mln ton węgla sprzedanego w 2011 r.

Sprzedaż węgla przez Sadovaya Group w 2011 roku wyniosła 1,264 mln ton, czyli była o 15,2 proc. większa niż w 2010 roku - poinformowała spółka we wtorkowym (17 stycznia) komunikacie.Spółka prognozowała wcześniej, że sprzedaż węgla w 2011 roku wyniesie 1,212 mln ton, w tym 501 tys. ton z własnego wydobycia. Spółka podała również, że wydobycie węgla w

Czarne złoto Antypodów

Australijski boom w górnictwie nabiera rozpędu. W obliczu kryzysu w Europie i USA skala inwestycji przyprawia o zawrót głowy. Wartość projektów infrastrukturalnych i inwestycji szacuje się na 112 miliardów dolarów australijskich. Działania te mają na celu między innymi zbudowanie linii kolejowych i portów. Wszystko to ma zaspokoić apetyt Chin i