transformacja

Lista artykułów

Obszary z planami sprawiedliwej transformacji - bez ograniczeń w korzystaniu z FST

- Polska stoi na stanowisku, że dla obszarów, gdzie będą realizowane terytorialne plany sprawiedliwej transformacji, nie powinno być dodatkowych ograniczeń wsparcia ze środków unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) - podał resort funduszy i polityki regionalnej. FST, którego Polska, a w niej woj. śląskie, ma być największym beneficjentem, to jedno z narzędzi

Szefowie firm energetycznych o transformacji

Upowszechnienie rozwiązań służących magazynowaniu energii oraz skutecznemu bilansowaniu systemu elektroenergetycznego będzie kluczowe dla powodzenia transformacji, opartej m.in. na rozwoju odnawialnych źródeł energii i energetyki rozproszonej - oceniają szefowie firm energetycznych. Perspektywa zmiany krajowego miksu energetycznego, zdominowanego obecnie przez węgiel, w kierunku

Nie mamy dylematu, co zrobić z węglem

Umowa dla środowiska górniczego jest pewną gwarancją przewidywalności i perspektyw. Wielką wartością tej umowy jest to, że ona nie przyspiesza procesów, które się i tak muszą dokonać – mam tu na myśli zwłaszcza okres funkcjonowania kopalń. Mówiąc wprost, nie jest przewidziana likwidacja kopalń, które mają złoża i nie są przyspieszane procesy, które i tak muszą się

Górnicy nie zostaną sami wobec skutków transformacji

- Wbrew obawom nasz region nie musi stać się ofiarą transformacji energetycznej, ale największym beneficjentem tego procesu. Mamy w ręku wszystkie atuty: pieniądze, czas, polityczny plan i społeczną zgodę - pisze w swoim najnowszym komentarzu poseł na Sejm RP Adam Gawęda. Poniżej publikujemy pełną jego treść, nadesłaną do netTG.pl: Premier Mateusz Morawiecki lada moment ogłosi

Pociąg transformacja ruszył

W Wielkopolsce, niedaleko Turka, byli górnicy montują panele fotowoltaiczne i stawiają wiatraki. Dzieje się to na zrekultywowanych terenach pogórniczych należących do ZE PAK. Z kolei Grupa PGE już w ubiegłym roku ogłosiła strategię, dzięki której za 10 lat będzie produkować połowę energii w sposób zielony, a za 30 lat stanie się zeroemisyjna. Pociąg „transformacja” już

Co zawiera górnicza umowa? Mamy pełną treść

Umowa społeczna to dokument, który ma regulować proces likwidacji - do 2049 roku - polskich kopalń wydobywających węgiel energetyczny. Umowa zawiera również wytyczne dotyczące transformacji gospodarczej Górnego Śląska. Treść dokumentu w czwartek, 29 kwietnia opublikowała Solidarność. Jako załącznik do tej informacji zamieszczamy jego treść. Pierwszy rozdział dotyczy

1619188635 sejmmmm crop

W Sejmie powstał zespół ds. suwerenności energetycznej

Grupa posłów, głównie ze Zjednoczonej Prawicy, założyła w Sejmie Zespół ds. Suwerenności Energetycznej. Na spotkaniu omawiany był problem EU ETS a bańki cenowe. Poseł Janusz Kowalski zapraszając reprezentantów społecznych, zaznaczył ich ważną rolę w procesach transformacji. Przewodniczącym zespołu został poseł Solidarnej Polski, Janusz Kowalski, który zaznaczył,

Transformacja dla Polski jest jak wyprawa w Himalaje

Jadwiga Emilewicz, posłanka, przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. gospodarki zeroemisyjnej i europejskiego Zielonego Ładu, uważa, że trzeba pamiętać o kosztach alternatywnych. Tego, co się stanie, jeśli nie podążymy w kierunku transformacji energetycznej. - Koszt pozostania w miejscu to 2 mld zł, które i tak trzeba zainwestować w system energetyczny, który budowano w l. 60 i