samorząd

Lista artykułów

Beskidzkie gminy dostały promesy z Śląskiego Pakietu dla Turystyki

Promesy na 8 mln zł dotacji do 23 projektów odebrali w środę prezydent, burmistrzowie i wójtowie 12 beskidzkich gmin województwa śląskiego w ramach tzw. Śląskiego Pakietu dla Turystyki. Wręczył je w Szczyrku marszałek regionu Jakub Chełstowski. Fundusze mają być rekompensatą z budżetu regionalnego samorządu za utracone dochody, wobec decyzji podjętych przez te gminy na rzecz

Wyższa dotacja na usuwanie przestarzałych pieców

Aby przyspieszyć usuwanie przestarzałych pieców z mieszkań i domów w Gliwicach, tamtejszy samorząd od stycznia m.in. zwiększył o połowę wysokość dotacji. Miasto zapowiedziało też program osłonowy - dopłaty do bieżących kosztów ogrzewania po zmianie systemu grzewczego. Jak wynika z informacji w czwartkowym, 11 lutego, wieczornym biuletynie gliwickiego magistratu, od stycznia br.

1587656173 juliusz rybnik

Rybnik wdroży system informacji miejskiej

System informacji miejskiej, obejmujący m.in. tablice z nazwami ulic, oznaczenia adresowe czy drogowskazy, zamierza wdrożyć samorząd Rybnika. Według miasta nie będzie to wiązało się z dodatkowymi kosztami; nowe nośniki mają kosztować tyle, co wymieniane stare tablice. Jak poinformowała rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień, pierwsze oznaczenia według nowego wzoru są

Budżet Krakowa odczuł pandemię

Dochody budżetu Krakowa w 2020 roku były niższe niż planowano o 235 mln zł - podał Urząd Miasta. Spadek ten był dużo mniejszy niż się spodziewano na początku pandemii koronawirusa, kiedy szacowano, że samorząd może stracić od 350 mln do nawet 1,5 mld zł. Planowano, że dochody miasta w 2020 r. wyniosą 6 mld 428 mln zł, na koniec roku udało się osiągnąć 6 mld 193 mln zł. -

Śląskie miasta zwalniają restauratorów z koncesji za alkohol

Bytom, Chorzów czy Katowice - to miasta z woj. śląskiego, które zadeklarowały już, że w tym roku zwolnią przedsiębiorców z opłaty koncesyjnej za alkohol. W Bytomiu i Chorzowie zapadły już decyzje rad miejskich, w Katowicach sesja planowana jest na 4 lutego. W przypadku Bytomia zwolnienie z opłaty koncesyjnej będzie oznaczało, że w kasach przedsiębiorców pozostanie ok. 300 tys.

Katowice wezmą udział w nowatorskim projekcie

Ogród sensoryczny oraz tzw. zielone przystanki, wiaty i ławki powstaną w Katowicach dzięki dofinansowaniu z projektu UPSURGE realizowanego w ramach programu Komisji Europejskiej Horyzont 2020. Miasto otrzyma na te przedsięwzięcia ponad 2,1 mln zł. Chodzi o wypracowanie w mieście rozwiązań opartych na przyrodzie m.in. w celu zmniejszenia zanieczyszczenia - podał w czwartek katowicki

Dwupoziomowe skrzyżowanie ułatwi przejazd przez Sosnowiec

Nowa organizacja ruchu będzie obowiązywała od środy, 23 grudnia, w Sosnowcu w rejonie kończącej się budowy dwupoziomowego skrzyżowania drogi nr 94 z ul. Długosza. Ponieważ zostanie otwarta górna część węzła, z rondem, będzie można przejechać już tamtędy we wszystkich kierunkach. Droga krajowa nr 94 jest alternatywą dla kierowców podróżujących między centralną

Ponad 250 mln zł na inwestycje w budżecie Bytomia na 2021 r.

- W 2021 r. samorząd Bytomia chce wydać na inwestycje ponad 250 mln zł - 21 proc. całego budżetu, przekraczającego 1,2 mld zł. Wśród głównych wydatków majątkowych będą: zakup sieci kanalizacji deszczowej, modernizacje dróg, dokończenie budowy lodowiska i rewitalizacje w centrum oraz dzielnicach. Według przyjętej w poniedziałek uchwały budżetowej na 2021 r. liczący