politechnika śląska

Lista artykułów

O górnictwie w Polsce, na świecie i na... Księżycu

Za nami doroczna debata „Górnictwo Zrównoważonego Rozwoju”, towarzysząca tradycyjnie już obchodom górniczego święta. Tegoroczną konferencję otworzyła prezentacja dr. Tomasza Rogali, prezesa Polskiej Grupy Górniczej, zatytułowana „Dekarbonizacja, czy postępująca karbonizacja światowej gospodarki”. Mówca zwrócił uwagę, że produkcja i zużycie węgla kamiennego

Najpierw debata, potem Barbórka

„Górnictwo zrównoważonego rozwoju” – to tytuł dorocznej konferencji organizowanej w listopadzie przez Wydział Górnictwa Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Jej kolejna edycja, która odbędzie się 23 listopada br., nosi tytuł: „Klimat i energia - konsekwencje europejskiej polityki klimatycznej dla polskiej gospodarki. Globalne wyzwania i

Jak ochronić nasz przemysł przed cyberatakami?

Na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach dyskutowano 13 bm. o potrzebie współpracy i kształceniu kadr z zakresu cyberbezpieczeństwa dla sektora infrastruktury krytycznej. Obecni byli m.in.: Piotr Pyzik, podsekretarza stanu, pełnomocnika do spraw dialogu społecznego w Ministerstwie Aktywów Państwowych, prof. Janusz

Kształcenie pod znakiem transformacji

Rozmowa z prof. inż. FRANCISZKIEM PLEWĄ, dziekanem Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach Za nami inauguracja roku akademickiego 2023-2024. Nauka na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach od ponad tygodnia idzie pełną parą. Czy jest pan zadowolony

Badają wypadki w górnictwie i szukają na nie skutecznej recepty

Na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej debatowano 12 bm. nad problemami bezpieczeństwa załóg górniczych. Było to już czwarte spotkanie zespołów roboczych powołanych przez Komisję Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie w celu ustalenia tematów badawczych, których realizacja - w ramach strategicznego programu badawczego – ma

Podpisano porozumienie z Jastrzębską Spółką Węglową

Na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach podpisano 11 października porozumienie stanowiące jeden z fundamentów transformacji Śląska. Podczas uroczystości głos zabrali m.in. Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz pełnomocnik do spraw dialogu społecznego i dr hab. inż. Tomasz

Ponad setka studentów na kierunku górnictwo!

Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach otwiera kolejny rok akademicki z ponad setką studentów na kierunku górnictwo! Dziennikarz portalu nettg.pl poprosił prof. inż. Franciszka Plewę, dziekana Wydziału, o podsumowanie tegorocznej rekrutacji. -  W sumie z ostatniej rekrutacji jestem bardzo zadowolony! W roku

1607607607 gliwice lotnisko

Na lotnisku w Gliwicach oddano nowe hangary Politechniki Śląskiej

Dwa całoroczne hangary Politechniki Śląskiej oddano w czwartek do użytku na gliwickim lotnisku; w jednym przechowywane będą samoloty, w drugim jest warsztat dla mechaników. Wraz z nimi powstał budynek administracyjno-szkoleniowy. Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk przypomniał w czwartek, że uczelnia rozpoczynała kształcenie mechaników lotniczych w 2019 r., gdy