politechnika śląska

Lista artykułów

PGNiG, Politechnika i Instytut mają pomysł na ekologiczne paliwa

PGNiG wspólnie z Politechniką Śląską oraz Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu prowadzą działania zmierzające do komercjalizacji systemu „Hy-Chess”- poinformowały w poniedziałek, 11 kwietnia, służby prasowe gazowej spółki. Pod tą nazwą kryje się technologia pozwalająca wytwarzać ekologiczne paliwa, jak zielony wodór czy syntetyczny gaz ziemny, w sposób

Figura Świętej Barbary pozostanie przed górniczym wydziałem

W portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie pisaliśmy o tym, że figura św. Barbary może zniknąć z wewnętrznego dziedzińca Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Obawy w tym względzie przedstawił b. dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej prof. Krystian Probierz. Udało nam się ustalić jaki

Komu przeszkadza święta Barbara?

Grę w skojarzenia zna chyba każdy. Do podanego słowa trzeba dołożyć następne, które będzie blisko związane z tym poprzednim. Gdy powiemy św. Barbara, to większości z nas do głowy przyjdzie górnictwo lub górnicy. To w końcu ich patronka. Dlatego też nie dziwią jej figury w kopalnianych cechowniach, w wyrobiskach czy na terenach instytutów naukowych czy uczelni kształcących w

Elektrownia jądrowa to nie bomba

- Wybuch w Fukushimie wystąpił poza obiegiem pierwotnym chłodzenia, ponieważ w obiegu pierwotnym w warunkach awaryjnych wodór praktycznie nie ma szans wybuchnąć. Musiałby zostać dopiero uwolniony do obudowy bezpieczeństwa, tak jak to miało miejsce w Fukushimie. Trzeba pamiętać, że tam stało się tak również w wyniku błędu obsługi mówi dr inż. TOMASZ BURY z Katedry Techniki

Automatyk pilnie poszukiwany

Ostatnie sygnały płynące z krajowego rynku pracy zdecydowanie potwierdzają rosnące zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem absolwentów studiów technicznych o interdyscyplinarnej i praktycznej wiedzy oraz umiejętnościach z zakresu automatyzacji układów i procesów przemysłowych. W takim właśnie kierunku kształci Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki

Kopalnia wiedzy

Pierwsze dwa miesiące 2022 r. to dla władz dziekańskich oraz pracowników Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej okres intensywnej pracy oraz spotkań z przyszłymi absolwentami szkół średnich, zarówno liceów, jak i techników, którzy już za niedługo będą wybierać dalszą ścieżkę swojej edukacji. Biorą czynny udział

Rybnik rozwija współpracę z Politechniką Śląską

W rybnickim magistracie odbyło się spotkanie dotyczące rozwoju współpracy pomiędzy miastem a Politechniką Śląską. Głównym tematem spotkania były kroki podejmowane dla organizacji Centrum Projektowego Fraunhofera przy Politechnice Śląskiej w Rybniku. W spotkaniu wzięli udział: prezydent Rybnika Piotra Kuczera oraz przedstawiciele Politechniki Śląskiej – Prorektor ds.

Z optymizmem w przyszłość

Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w 2020 r. obchodził 70-lecie swojego istnienia. Niestety trudny czas związany z pandemią koronawirusa wpłynął na to, że nie można było w pełni cieszyć się z tak pięknego jubileuszu. Jednak ubiegły rok, wraz ze szczepieniami, przyniósł nadzieję na powrót do normalności. Powróćmy