nauka

Lista artykułów

15 mld euro wsparcia, to dużo czy (za) mało?

Około 15 mld euro do 2020 r. może być wydane w Polsce na wsparcie innowacyjnych projektów realizowanych głównie przez przedsiębiorstwa oraz uczelnie i instytuty badawcze - szacuje NCBR. Prawie 4,5 mld euro mają stanowić fundusze unijne.

Zaslepka

GIG: są wolne miejsca na studiach

Są jeszcze wolne miejsca na nowym kierunku studiów doktoranckich z zakresu zrównoważonych technologii energetycznych i środowiskowych, organizowanych przez Główny Instytut Górnictwa w ramach Śląskiego Środowiskowego Studium Doktoranckiego.Program studiów obejmuje całokształt zagadnień związanych z rozwojem nowoczesnych i innowacyjnych technologii

Nauka: bez nakładów na badania nie będzie rozwoju

Udział przemysłu w finansowaniu badań i r. rozwoju wciąż jest niski, co obniża jego konkurencyjność na arenie międzynarodowej. Nakłady firm na ten cel jednak szybko rosną – podkreśla Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i r. Rozwoju (NCBiR).

Zaslepka

KOMAG: prace nad transparentem zakończone

KOMAG: W Instytucie Techniki Górniczej KOMAG zakończono prace nad projektem programowalnego iskrobezpiecznego transparentu optyczno-akustycznego PTI-01, który po uzyskaniu certyfikatu ATEX został wdrożony do produkcji przez firmę Sygnały SA z Rybnika. Transparent ten jest pierwszym rozwiązaniem, w którym zastosowano klawiaturę, dzięki czemu można w łatwy

Zaslepka

Dotacje: 40 milionów dla młodych naukowców

36 młodych naukowców dostanie ponad 40 mln zł na prowadzenie badań, których wyniki mają być wdrożone do polskiej gospodarki. Wyniki konkursu ogłosiło w czwartek (31 sierpnia) Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Najwyżej oceniono pracę, która ma pomóc w walce z rakiem.- Wspieramy młodych naukowców z genialnymi pomysłami, z dużym potencjałem

Zaslepka

Sosnowiec: będą kształcić kolejowych specjalistów

Politechnika Śląska i PKP SA utworzą w Sosnowcu Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego – informuje Śląski Urząd Wojewódzki.List intencyjny w tej sprawie podpisali w piątek (25 lipca) rektor Politechniki Śląskiej, prof. Andrzej Karbownik oraz prezes PKP Jakub Karnowski. W uroczystości wziął udział wojewoda śląski Piotr Litwa.Centrum rozpocznie swoją

GIG: na Autostradzie Technologii i Innowacji

15 lipca 2014 r. w Centrum Nauki „Kopernik" w Warszawie podpisana została umowa, w wyniku której powstał Instytut Autostrada Technologii i Innowacji, ze strony Głównego Instytutu Górnictwa umowę podpisał naczelny dyrektor GIG prof. dr hab. inż. Józef Dubiński. Liderami konsorcjum są Politechnika Wrocławska oraz Akademia

Zaslepka

Edukacja: dla dorosłych tylko kurs

Obowiązujące obecnie rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej utrzymuje tytuły zawodowe górnika eksploatacji podziemnej, technika górnictwa podziemnego oraz technika przeróbki kopalin stałych.Zmienił się jednak sposób ich uzyskiwania. O ile w szkolnictwie młodzieżowym można te tytuły uzyskać, zdając egzaminy kwalifikacyjne po zakończeniu nauki w