kopalnie

Lista artykułów

Kopalnia kopalni nie równa

Kilka lat temu wprowadzono przepisy, które w założeniu miały wprowadzić nadzór Okręgowych Urzędów Górniczych nad podziemnymi trasami turystycznymi. W praktyce wyszło, że tylko część tras podlega takiemu nadzorowi. Niektóre turystyczne kopalnie są wolne od tego nadzoru. Jak to możliwe? Według informacji udostępnionych przez Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, według stanu

Zakochani w Śląsku i kopalniach

- Jesteśmy dziećmi Charkowa, miasta we wschodniej części Ukrainy, tam mijały nasze lata studenckie, tam stawialiśmy pierwsze kroki na ścieżce kariery artystycznej – mówią o sobie Anastasia Alfrova i Alexander Babich. Może dlatego, że w Charkowie nie ma industrialnej architektury, zakochali się w Śląsku, postanowili tu zamieszkać i tworzyć. Od prawie roku prowadzą sklepik w

Górnicy z pierwszą jednorazówką

Piątek (10 marca) to dzień wypłaty pierwszego z trzech jednorazowych świadczeń w ramach podwyżki wynagrodzeń w Polskiej Grupie Górniczej. Najwięcej – 2670 zł brutto – przysługuje pracownikom zatrudnionym pod ziemią. Związkowcy oraz zarząd największej węglowej spółki w połowie lutego ustalili, że tegoroczna podwyżka wyniesie 15,4 proc., a średnie wynagrodzenie po

PGG odpowiada na oskarżenia Greenpeace w sprawie zatrucia Odry

Greenpeace oskarżył spółki górnicze o spowodowanie ubiegłorocznej katastrofy na Odrze. Do zarzutów ustosunkowała się nawiększa węglowa spółka - Polska Grupa Górnicza. W minionym tygodniu Greenpeace opublikował raport, w którym przedstawiono wyniki badań wód z dorzecza Wisły i Odry. Jak argumentują przedstawiciele organizacji, na Górnym Śląsku zasolenie dopływów tych

Akcja pożarowa w kopalni. Wycofano 59 górników

W ruchu Knurów (część kopalni Knurów-Szczygłowice) we wtorek, 7 marca, rozpoczęła się akcja przeciwpożarowa. Z rejonu objętego akcją wycofano 59 pracowników, a po południu podjęto decyzję o jego otamowaniu. Do zdarzenia doszło ok. godziny 12:20 w rejonie ściany 34, która znajduje się między poziomami 850 a 1050 metrów. Czujniki odnotowały tam podwyższone stężeniae tlenku

Kara dla PGG może wynieść ponad 1,5 mld zł

Jak oszacowali przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, spółka musiałaby zapłacić rocznie ponad 1,5 mld zł kary po wejściu w życie rozporządzenia metanowego. To wymusiłoby wcześniejsze zamknięcie kopalń i oznaczało likwidację około 30 tys. miejsc pracy. Przypomnijmy, że unijne przepisy w proponowanym obecnie kształcie mają wprowadzić normę 5 ton metanu na 1000 ton

Droga krajowa miała przeciąć teren kopalni węgla

Czy teren po zlikwidowanej kopalni węgla kamiennego można wykorzystać, wyprowadzając tamtędy ruch samochodowy z centrum miasta? Brzmi atrakcyjnie, ale przykłady Bytomia i Chorzowa pokazują, że gdy brak pieniędzy, to sam dobry pomysł nie wystarcza. Bytomska Centralna Trasa Północ – Południe, w skrócie określana jako becetka, miała powstać już kilka lat temu. Miasto mimo starań

1677840575 bogdanka

Kopalnia rozpoczęła eksploatację trzeciej ściany

Kopalnia Bogdanka w tym tygodniu uruchomiła nową ścianę. To oznacza, że kopalnia prowadzi obecnie eksploatację trzema ścianami. Jak ponformowali w piątek (3 marca) przedstawiciele LW Bogdanka, z sukcesem w mijającym tygodniu rozpoczęła się eksploatacja w nowej, wysokowydajnej ścianie kombajnowej. Ściana znajduje się w Polu Stefanów. – Aby bezpiecznie utrzymać założony plan